modre oci
NOSENE
Nezaradené

Počuli ste už o tejto novej slovenskej značke? #Renewals či NOSENE… alebo second hand, aký ste ešte nevideli

O tom, že módny priemysel patrí k jedným z najväčších znečisťovateľov životného prostredia sa veľmi nehovorí. Je to však smutná tvár dnešnej doby, avšak, viete, že by sa to dalo zmeniť? Možno práve vďaka takémuto nápadu.

Na Slovensku máme veľmi veľa šikovných a kreatívnych mladých ľudí, stačí sa poobzerať. Katka spolu s Jakubom a Kikou patria medzi nich. Ich nápad s originálnym second handom, do ktorého sa vždy radi vrátite je na Slovensku zatiaľ novinkou, no vyzerá veľmi nádejne. Okrem toho, že svojou prácou pomáhajú prírode, časť z ceny vecí putuje aj na ďalšiu dobrú vec…

Second hand Nosene je na Slovensku ojedinelým úkazom. Predstavíš ho našim čitateľom?

NOSENE je predajňa s dobrým pocitom a oblečením. Nájdete u nás oblečenie, ktoré je nosené, prípadne nejakej shopaholičke ležalo aj s visačkou v skrini a zistila, že to nie je to pravé orechové. Za celým projektom stojí Jakub Ptačin, ktorý nosil tento nápad v hlave už dlhšie. Spolu sme sa potom pustili do práce a časom sa k nám pridala aj jeho sestra Kika, ktorá má na starosti dizajn a šitie upcyklovaných kúskov.

Hlavnou myšlienkou je priniesť ľuďom aj iný typ second handu- taký, v ktorom sú veci pekne uložené, voňavé, ich nákupom sa prispieva na dobrú vec a vy si tak spravíte krajší deň.


Foto: NOSENE

Niektoré veci sú teda celkom nové, no čo s tými, ktoré boli nosené? Čo všetko je za týmto procesom?

Za všetkým stojí poctivý výber oblečenia, na ktorom si dávame záležať, aby si naši zákazníci vždy našli pekné kúsky, ktoré ich potešia. Veci vyberáme tak, aby sme si ich vedeli sami predstaviť v našom šatníku, teda aby boli nositeľné a kombinovateľné. Veci predtým než sú u nás v predajni dávame čistiť, aby boli príjemne voňavé, vyžehlíme ich a ak má niektorá vec prípadnú chybu krásy- opravíme ju.

Ľuďom sme chceli a chceme prinášať miesto, kde keď prídu, prejdú si na vešiakoch iba peknými kúskami, pekne uloženými a hlavne sa budú cítiť príjemne.

Čo robíte so starými alebo poškodenými kúskami?

Starým alebo poškodeným kúskom, ak je to možné, dávame nový dych vo vlastnej upcyklovanej kolekcii Renewals by Nosene, vďaka našej Kike a ďalším šikovným dievčatám. Kolekcie sú zamerané najmä na jedinečnosť a originalitu- pracujeme napríklad s pánskymi košeľami, denimom, či zvyškovými materiálmi, ktoré by inak skončili v odpade.

Nové upcyklované obaly na notebook #Renewals by NOSENE

Foto: NOSENE

Aj takto zaujímavo môžu vyzerať tašky, tieto sú z košieľ #Renewals by NOSENE

Foto: NOSENE

Môže vám každý doniesť svoje oblečenie?

Áno, môže a budeme veľmi radi. Ak máte v šatníku kúsky, ktoré sú ešte v dobrom stave, no zmenil sa vám vkus, či konfekčná veľkosť, oblečenie môžete priniesť k nám. Prípadne ak sa nám kúsky nepodarí predať, poputujú do centra ženám v Prešove. Priniesť k nám môžeš všetko, od oblečenia, cez klobúky, šatky, kabelky až po opasky. Čo však určite netreba nosiť sú topánky a bielizeň, prípadne veci, ktoré sú už zničené a sami by ste si ich neobliekli. A ak máte detské veci od troch rokov, môžete priniesť aj tie.

Foto: NOSENE

Okrem toho, že svojím nápadom pomáhate životnému prostrediu, viem o tom, že vaša pomoc smeruje aj inam. Povieš nám o tom niečo viac?

Snažíme sa podporovať a pomáhať centru MyMamy, ktoré podáva pomocnú ruku týraným ženám. Išlo nám najmä o to, aby naši zákazníci pochopili myšlienku udržateľnej módy a odchádzali od nás nielen s nákupom, ale aj dobrým pocitom, že niekomu pomohli. Pri plánovaní NOSENE sme sa dozvedeli o združení MyMamy, ktoré sa v tom čase snažilo otvoriť krízové centrum, kam môžu týrané ženy odísť, aby im podali pomocnú ruku mimo dosahu týrateľa. Avšak, stretli sa s nevôľou niektorých ľudí, ktorí spísali petíciu proti spusteniu tohto centra. Preto sme si pri plánovaní NOSENE povedali, že práve združeniu MyMamy chceme a musíme nejakým spôsobom pomôcť.

Je združenie MyMamy jediným, ktorému plánujete pomáhať?

Momentálne je jedinou organizáciou, ktorej priamo z predaných vecí prispievame časťou sumy. Počas uplynulého roka sme však zorganizovali dve úspešné akcie v spolupráci so Silviou Kušnírovou. V rámci nej sme celý výťažok rozdelili aj medzi ďalšie dve združenia, a to Divé Maky a pes v núdzi. Do budúcna chceme taktiež spolupracovať aj s ďalšími organizáciami, ktorých zameranie je na pomoc týraným ženám spolu s ich deťmi. Aktuálne však spolupracujeme iba s centrom MyMamy.

Foto: NOSENE

Aké značky by sme u vás našli?

Nájdete u nás oblečenie značiek od H&M, Zary či Mango až po tie vychytenejšie ako Ralph Lauren, Calvin Klein, Prada a Michael Kors.

Kto známy u vás nakupoval?

Nakupovalo u nás viacero známych osobností, napríklad podpredsedníčka parlamentu pani Nicholsonová, Romi Klimeková, Kristína Farkašová či Eva Sakalová, ale aj poslanec Juraj Droba.

Foto: NOSENE

Momentálne je váš obchod len v Bratislave, no čítala som, že plánujete rozšírenie o ďalšiu pobočku. Je to pravda?

Presne tak. Momentálne máme predajňu v Bratislave na križovaní ulíc Štúrova a Jesenského a už vo februári otvoríme „brány“ voňavej a dobrej predajne aj v Banskej Bystrici na Námestí Štefana Moysesa. Mimochodom bude to naozaj krásny priestor, ktorý sa oplatí vidieť. Celý koncept NOSENE pritom zostáva zachovaný, z každého predaného oblečenia odvedieme vždy časť na dobrú vec.

Aké sú vaše plány do budúcna?

Plánov máme viacero, aktuálne však sprevádzkovať predajňu v Banskej Bystrici a pomôcť tak čo najviac na dobrú vec.

Viac info môžete zistiť aj na ich webe .

Foto: NOSENE

Foto: NOSENE

Foto: NOSENE

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť