auto farba nehoda
Zaujímavosti

Tieto štyri kroky ťa zachránia, keď sa tvoje auto potápa

Nestáva sa často, že by človek skončil s autom vo vode, ale predsa… Je lepšie byť pripravený na hocijakú situáciu.

Autá. Odvezú nás z bodu A do bodu C, cez bod B. Uľahčujú nám život, dostaneme sa s nimi takmer všade tam, kam chceme. Robia nás slobodnejšími. Ale aj takáto sloboda má svoju cenu. Nebezpečenstvo na nás číha každý deň.

Tieto štyri body sa síce zameriavajú na nebezpečenstvo potopenia, ale môžu pomôcť v každej situácii.

1. Bezpečnostný pás

Je dôležité urobiť to v prvom kroku. Hrozí riziko zaseknutia, a v tom prípade nie je iná možnosť ako ho prerezať.

2. Deti

Ak máte v aute aj iných pasažierov, najmä deti, je dobré s nimi komunikovať. Dať im vedieť, čo sa chystáte urobiť. Deti si samé nepomôžu. Odstráňte im pás hneď po tom, ako ste odstránili svoj.

3. Okná

Tlak vody vonku bráni otvoriť dvere. Jedinou cestou von sú okná. Bohužiaľ, už z akčných filmov, kde skončí auto pod vodou, vieme, že robia problém práve tie. Tlak vody spôsobí aj to, že ich jednoducho „zrolovať dolu“ nemôžeme. Ostáva len jedna možnosť, a to rozbiť ich. Znie to jednoducho, ale okná sú konštruované tak, aby sa len tak ľahko nerozbili. Plus, ešte stále je tu ten tlak. Najvhodnejšou cestou na únik sú bočné sklá.

Netreba však zabudnúť, že sú vyrobené z tvrdeného skla a v tom prípade vedia niečo vydržať.

Avšak existuje trik. Takéto sklá sú citlivejšie na svojom konci. Dobrý úder, najlepšie niečim kovovým, spôsobí rozbitie skla na milión malých kúskov.

A vtedy sa už naozaj začne valiť voda do auta.

4. Von

Ešte predtým než okno rozbijete, uistite sa, že je každý pripravený dostať sa cez to okno von. Ak ste dezorientovaní, sledujte, kadiaľ prúdia bubliny z auta.

Ako ujsť z auta cez okno

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť