pes
Zaujímavosti, Zvieratá

Prečo psy jedia trávu a mali by sme ich v tom podporovať alebo nie?!

Nedávno sme sa venovali téme, či človek môže jesť trávu. Hoci je technicky netoxická, tak na rozdiel od iných zvierat, má pre ľudí malú až žiadnu nutričnú hodnotu. Okrem toho tráva obsahuje viacero zlúčenín, ktoré sú pre človeka ťažko stráviteľné. No ako je to so psami, môžu oni jesť trávu alebo by sme im to mali zatrhnúť? Téme sa venoval podrobne portál purina-arabia.com.

Prečo psy jedia trávu?

Ak máte doma psa, tak ste ho už pravdepodobne videli jesť trávu.  Jestvuje na to viacero teórií a tvrdení, ktoré vysvetľujú toto správanie. Poďme sa pozrieť na tie najčastejšie z nich.

Pravdepodobne ste už počuli, že psy jedia trávu, keď sa cítia nevoľno, aby vyvolali zvracanie a cítili sa následne lepšie. Táto teória je ale skôr len hypotetickou. Dôvodom je, že v skutočnosti tráva vyvoláva u psov zvracanie len zriedkavo a to u menej ako u štvrtiny psov. A len približne 10% majiteľov psov, si všimlo, že pes konzumoval trávu, keď mal príznaky nejakej choroby. Viacero štúdií dokonca došlo k záveru, že ak pes má nejaké gastrointestinálne poruchy, tak je menej pravdepodobné, že bude konzumovať trávu.

Môže im chutiť

Ďalším možným a zároveň aj najjednoduchším vysvetlením je, že im chutí. Psy sú potomkami vlkov, ktoré sa zvyknú príležitostne pásť na lúkach. Inými slovami, je to pre nich prirodzené, že nám okusujú trávnik. Niektorí veterinári tiež naznačujú, že psy môžu jesť trávu, aby si kompenzovali výživové nedostatky vo svojej strave.

Jedia trávu z „nudy“

Určite sa vám už stalo, že ste bezprízorne niečo sledovali, a aby ste „zabili“ čas, tak ste si išli dať niečo pod zub. Viacero teórií naznačuje, že to isté robia aj psy. Inými slovami, ak pes nemá dostatočné vyžitie, tak môže siahnuť po tráve, aby sa nejako zabavil. Časť odborníkov rovnako hovorí, že psy jedia trávu, aby získali našu pozornosť. Ak chcete teda znížiť frekvenciu tohto správanie, je dobré sa vášmu domácemu miláčikovi viac venovať a ponúknuť mu dostatok príležitosti, aby si vybil energiu a mal dostatočné vyžitie.

Možno trávu potrebujú

Jedným z ďalších vysvetlení je, že psy jednoducho potrebujú trávu vo svojom jedálničku. Táto teória súvisí s tým, že divé šelmy jedli celé zvieratá, ktoré ulovili. Väčšinou im za korisť padli bylinožravce. Znamená to, že keď predkovia vášho psa jedli zvieratá, tak popritom skonzumovali aj množstvo rastlín. Rovnako aj divé šelmy, ako sú napríklad líšky, sú tiež známe, že jedia určité bobule a iné rastliny, čo podporuje myšlienku, že psy jedia trávu, pretože je to súčasťou ich evolúcie a prirodzenej stravy.

Je konzumácia trávy pre psa bezpečná?

Tráva môže byť zvláštnou voľbou občerstvenia, ale nie je nevyhnutne nezdravá. Vo väčšine prípadov sa konzumácie trávy nemusíte obávať a je súčasťou normálneho správania psov. Možno ste to nevedeli, ale tráva môže psom poskytnúť zdroj vlákniny, čo im pomáha sa neskôr vyprázdniť.

No ak pes konzumuje trávu až príliš často, tak to môže znamenať, že prostredníctvom bežnej potravy nedostáva dostatok minerálov a živín, a preto sa ich snaží nahradiť trávou. No pokiaľ váš domáci miláčik má vyváženú stravu, tak s týmto problémom by ste sa nemali stretnúť.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť