Sprcha
Ľudské telo, Veda a technika

Vedci sa pozreli na to, čo sa deje v mozgu ľudí, čo sa sprchujú v studenej vode

Mnoho ľudí sa sprchuje v studenej vode s vidinou, že budú zdravší a odolnejší voči rôznym chorobám. Ľudia, ktorí podstupujú tento spôsob otužovania rovnako hovoria, že sa cítia sviežejší a viac nabití energiou. No, čo sa deje v ich mozgu, nebolo doposiaľ riadne preskúmané.

Vedci sa po prvýkrát zaoberali pozorovaním zmien v interakcii rôznych častí mozgu medzi sebou po ponorení tela do studenej vody. Zistenia vysvetľujú, prečo sa ľudia často cítia živší a ostražitejší po okúpaní sa v ľadovej vode.

Vedci skúmali pomocou fMRI, čo sa deje v mozgu ľudí

Vedci, aby priniesli viac odpovedí na túto problematiku, urobili fMRI skeny mozgu otužilcov po ponorení sa do studenej vody, aby odhalili, čo sa deje v rôznych častiach mozgu človeka, ktoré spracovávajú emócie. Pre tých, ktorí nevedia, tak fMRI je špecifickým typom MRI skenom, ktorý sa zameriava na štúdium aktivity mozgu. Táto technika meria zmeny v prívode krvi do rôznych oblastí mozgu, čo sa považuje za ukazovateľ aktivity mozgu. Výskumný tím z University of Portsmouth, Bournemouth University a University Hospitals Dorset (UHD) získal do pokusu 33 dobrovoľníkov.

„Výhody ponorenia do studenej vody sú všeobecne známe z predchádzajúcich štúdií, kde sa účastníkov pýtali, ako sa potom cítia, ale chceli sme vidieť, ako šok z toho, že vstúpime do studenej vody, skutočne ovplyvňuje mozog.“, uviedla doktorka Ala Yankouskaya.

Každému účastníkovi experimentu bol spravený počiatočný fMRI sken. Potom sa ponorili do bazéna s vodou o teplote 20 stupňov Celzia na päť minút, pričom elektrokardiograf a respiračné zariadenie merali fyziologické reakcie ich tela. Po rýchlo osušení im bolo spravené druhé fMRI skenovania, aby tím mohol hľadať akékoľvek zmeny v aktivite mozgu.

„Všetky malé časti mozgu sú medzi sebou prepojené v určitom vzore, keď vykonávame činnosti v každodennom živote, takže mozog funguje ako celok,“ povedala Dr. Yankouskaya. „Po ponorení účastníkov do studenej vody sme zaznamenali fyziologické účinky, ako sú zimomriavky a ťažké dýchanie. Potom nám fMRI skenovania ukázali, ako mozog mení svoje spojenie, aby pomohol človeku zvládnuť šok.“

Porovnanie skenov ukázalo, že došlo k zmenám v spojení medzi konkrétnymi časťami mozgu, najmä medzi mediálnym predným kôrtexom a parietálnym kôrtexom.

„Ide o časti mozgu, ktoré ovládajú naše emócie a pomáhajú nám byť pozornými a robiť rozhodnutia,“ povedala Dr. Yankouskaya. „Preto, keď nám účastníci povedali, že sa cítia ostražitejšie, vzrušenejšie a celkovo lepšie po studenom kúpeli, očakávali sme, že sa zmení spojenie medzi týmito časťami mozgu. A presne to sa aj potvrdilo.“

„Nový výskum ukazuje, že skeny MRI odhaľujú zmeny v zapojení mozgu po šoku studenou vodou. Dr Heather Massey a tím vedcov skúmali, ako môže ponorenie do studenej vody ovplyvniť mozog a tým aj naše správanie a náladu.“, píše sa v príspevku vyššie.

Tím teraz plánuje využiť svoje zistenia na pochopenie viac o prepojení a interakciách medzi časťami mozgu u ľudí s duševnými poruchami.

„Mediálny predný kôrtex a parietálny kôrtex majú odlišné prepojenie u ľudí s depresiou a úzkosťou,“ vysvetlila Dr. Yankouskaya. „Zistenie, ako studená voda môže zmeniť tieto časti mozgu, by nám mohlo pomôcť pochopiť, prečo je spojenie u ľudí s týmito poruchami také odlišné a neskôr by mohlo viesť k alternatívnym liečebným metódam,“ uzavrela.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť