zmrzlina bolest hlavy
Jednohubky, Ľudské telo

Zvyknete si dať zmrzlinu, keď je vám teplo? Pre svoj organizmus robíte pravý opak!

Leto prináša horúčavy a čo by mohlo byť lepšie ako osviežujúci kornútok zmrzliny? No bohužiaľ, než sa necháme unášať túžbou po chladivom občerstvení, mali by sme sa zastaviť a premýšľať. Vedci nám teraz ponúkajú prehľad o tom, prečo naša obľúbená sladká pochúťka neprináša takú úľavu od tepla, akú by sme očakávali, píše web msvu.ca.

Profesor aplikovanej ľudskej výživy a výskumník potravín na Mount Saint Vincent University, doktor Bohdan Luhovyy, nám vysvetľuje, že tajomstvo tkvie v zložení zmrzliny:

„Tuky majú vysokú energetickú hodnotu a pri ich rozklade sa v tele uvoľňuje teplo. Tento proces termogenézy vyvolanej stravou znamená, že náš organizmus generuje teplo pri trávení tukov.“

Takže hoci sa môže zdať, že prvých pár chvíľ po ochutnaní zmrzliny cítime chlad, naozaj ide len o ilúziu. Náš organizmus reaguje na nízku teplotu v ústach a tráviacom trakte, no samotná zmrzlina nám neprináša takú úľavu, akú by sme očakávali. Tento záver nám dáva jasnejší pohľad na to, ako naše telo interaguje s našimi obľúbenými pochúťkami a ako nás skutočne ovplyvňujú.

Luhovyy ďalej vysvetľuje: „Zmyslové vlastnosti ako chladivý účinok na náš jazyk, chuť a celková sladkosť prispievajú k pozitívnemu zážitku z tejto maškrty. Akonáhle sa však zložky zmrzliny začnú rozkladať, chladiaci účinok sa zníži. Mliečny tuk a cukor produkujú teplo v tele a keď je vonku vysoká teplota, toto extra teplo nás neudrží v chlade, ale má opačný efekt.“

Čo skutočne pomáha na schladenie organizmu počas horúčav?

Keďže zmrzlina neponúka taký chladivý účinok, ako sme si mysleli, hľadáme ďalšie chutné možnosti, ktoré nám pomôžu prekonať teplé dni.

Podľa Bohdana Luhovyyho je pitie vody najlepším spôsobom, ako sa udržať v chladnom móde. Nápoje sýtené oxidom uhličitým sú tiež príjemnou alternatívou pre ich osviežujúci efekt. Bylinky ako mäta majú priaznivý vplyv na telesnú teplotu. Môžete si pripraviť osviežujúci nápoj s mätou a limetkou alebo citrónom, ktorý vám pomôže zotaviť sa od tepla.

Zelenina ako uhorky a paradajky nielenže prispievajú k dostatočnému hydratovaniu, ale majú aj nízky tepelný efekt v tele. Ak túžite po niečom mrazenom, môžete si doma vyrobiť nanuky s ovocím a zeleninou.

Aj kajenské korenie môže prispieť k ochladeniu tela. Obsahuje kapsaicín, ktorý stimuluje potné žľazy a má chladivý účinok. Avšak, treba si uvedomiť, že kapsaicín tiež stimuluje termogenézu a spálenie tukov, čo si vyžaduje ďalší výskum na presné pochopenie jeho účinkov.

Pri hľadaní osvieženia v horúcom počasí existuje mnoho možností, ktoré nám môžu pomôcť zvíťaziť nad teplom a zmrzlina nie je najlepšou voľbou. S vhodnými potravinami a nápojmi môžeme udržať svoje telo schladené aj počas najťažších letných dní.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť