mineralna voda
Ľudské telo, Veda a technika

Môže vám zvýšený príjem vody pomôcť v chudnutí? Pozrite sa, čo na to hovorí veda, prekvapí vás to!

Pre ľudí, ktorí sa snažia udržať kontrolu nad svojou váhou alebo znížiť príjem cukru, sodíka a nasýtených tukov, by mohol byť receptom jednoduchý nápoj a to voda z vodovodu. Štúdia, ktorá preskúmala stravovacie návyky viac ako 18 300 dospelých občanov Spojených štátov amerických, odhalila, že zvýšenie konzumácie čistej vody môže mať pozitívny vplyv na celkový denný príjem kalórií, ako aj na množstvo konzumovaného cukru, sodíka a cholesterolu.

Podľa štúdie profesora kineziológie a komunitného zdravia z University of Illinois, Ruopenga An, ľudia, ktorí zvýšili svoju spotrebu vody o jednu, dve alebo tri šálky denne, znížili svoj celkový energetický príjem o 68 až 205 kalórií denne a príjem sodíka o 78 až 235 miligramov. Taktiež skonzumovali o 5 až 18 gramov menej cukru a znížili svoju spotrebu cholesterolu o 7 až 21 miligramov denne.

Nocne jedenie a priberanie_titulka

Zdroj: Pexels a Bruno /Germany z Pixabay

Toto dôležité zistenie ukazuje, že vplyv príjmu čistej vody na stravovanie je podobný naprieč rôznymi skupinami obyvateľstva, vrátane rasy, etnického pôvodu, vzdelania a úrovne príjmu, ako aj stavu telesnej hmotnosti.

Ruopeng An poznamenal: „Toto zistenie naznačuje, že by mohlo byť užitočné zaviesť univerzálne výživové programy a vzdelávacie kampane, ktoré propagujú pitie čistej vody namiesto nápojov s vysokým obsahom kalórií v rôznych podskupinách populácie.“

Voda je účinná zbraň pri znižovaní denného príjmu kalórií

Štúdia analyzovala údaje v štyroch vlnách v rámci národného prieskumu zdravia a výživy, ktorý uskutočnilo Národné centrum pre štatistiku zdravia v rokoch 2005 až 2012. Účastníci boli požiadaní, aby podrobne popísali všetko, čo jedli a pili počas dvoch dní.

Z údajov sa vypočítalo množstvo čistej vody, ktorú jednotlivci denne konzumovali ako aj percento celkového príjmu vody z potravy a nápojov. Dôležité je, že nápoje ako nesladený čierny čaj, bylinkový čaj a káva neboli započítané ako zdroje čistej vody, ale ich obsah vody bol zahrnutý do výpočtov celkovej spotreby vody účastníkmi.

Priemerný účastník denne skonzumoval približne 4,2 šálky čistej vody, čo predstavovalo viac ako 30 percent ich celkového príjmu vody z potravy a nápojov. Priemerný príjem kalórií účastníkov bol 2 157 kalórií, z toho 125 kalórií pochádzalo z nápojov sladených cukrom a 432 kalórií bolo z potravín, ktoré sú nutrične chudobné a kaloricky bohaté, ako sú dezerty či pečivo.

Už 1-percentný nárast dennej konzumácie čistej vody mal štatisticky významný vplyv na zníženie denného príjmu kalórií o 8,6 kalórií, ako aj na mierne zníženie príjmu sladených nápojov. Je dôležité poznamenať, že tieto účinky boli zaznamenané u všetkých skupín účastníkov vrátane mužov a dospelých vo veku stredných rokov

Výsledky tejto štúdie naznačujú, že pitie čistej vody môže byť jednoduchým, ale efektívnym spôsobom, ako podporiť zdravé stravovacie návyky a kontrolovať príjem kalórií, cukru, sodíka a tukov.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť