bolest hlavy cervene vino
Ľudské telo, Veda a technika

Prečo niektorých ľudí bolí hlava už po vypití jedného pohára s červeným vínom? Vedci vyriešili niekoľko tisícročnú záhadu

Červené víno je pre mnohých obľúbeným nápojom. K tomuto moku máme ako ľudstvo pomerne blízko a veľmi dlhú dobu. História vína siaha ešte do roku 6 000 pred Kristom, kedy ľudia začali experimentovať s prvým vínovým alkoholom.

A hoci víno konzumujeme ako ľudia dlho, tak pre niektorých z nás, už aj malé množstvo červeného vína môže spôsobiť bolesť hlavy. Tento fenomén, známy aj ako „bolesť hlavy z červeného vína“, sa môže objaviť už do 30 minút až 3 hodín po vypití aj malého pohára vína. Rozmýšľali ste niekedy nad tým, čo stojí za týmto fenoménom? Poďme sa na túto tému pozrieť spolu bližšie

Vedecký tím z University of California v Davis sa rozhodol preskúmať, prečo k tomuto javu dochádza, dokonca aj u tých, ktorí pri pití iných alkoholických nápojov nepociťujú bolesti hlavy. Vedci identifikovali flavanol nájdený prirodzene v červenom víne, ktorý môže narušiť správny metabolizmus alkoholu a spôsobiť bolesť hlavy. Výsledky štúdie boli publikované v časopise Scientific Reports.

Prečo ľudí bolí hlava po vypití črevného vína?

Kľúčom k riešeniu tejto záhady je kvercetín (alebo Quercetin), čo je flavanol, ktorý sa prirodzene vyskytuje v mnohých druhoch zeleniny, ovocia a aj hrozna. Kvercetín je považovaný za zdravý antioxidant a dostupný je aj vo forme doplnkov, no v kombinácii s alkoholom môže spôsobiť problémy.

Andrew Waterhouse, emeritný profesor z Katedry vinohradníctva a vinárstva UC Davis, vysvetľuje:

„Keď sa dostane do vášho krvného obehu, telo ho premení na inú formu nazývanú quercetín glukuronid, ktoráý blokuje metabolizmus alkoholu.“

Tento proces môže viesť k nahromadeniu toxínu acetaldehydu, čo vysvetľuje hlavná autorka štúdie, postdoktorandka Apramita Devi. Acetaldehyd je známy toxin, dráždivá a zápalová látka, a jeho vysoké hladiny môžu spôsobiť začervenanie tváre, bolesť hlavy a nevoľnosť.

Podobné symptómy vyvoláva aj liek disulfiram, ktorý je často podávaný alkoholikom, pretože spôsobuje nahromadenie tohto toxínu v tele. Okolo 40% východoázijskej populácie má tiež enzým, ktorý tento toxín nedokáže správne rozkladať, čo vedie k jeho nahromadeniu v systéme.

Morris Levin, profesor neurológie a riaditeľ Centra bolesti hlavy na Kalifornskej univerzite v San Franciscu uviedol:

„Myslíme si, že sme konečne na správnej ceste k vysvetleniu tohto tisícročia starého tajomstva,..“

Ako sa kvercetín dostane do vína?

Zaujímavým zistením je, že množstvo tohto flavanolu v červenom víne môže výrazne kolísať.

„Quercetín je produkovaný hroznami ako reakcia na slnečné svetlo,“ vysvetľuje Waterhouse. „Ak pestujete hrozno s odkrytými trsmi, ako to robia v údolí Napa pre svoje kabernety, získate oveľa vyššie hladiny kvercetínu. V niektorých prípadoch môže byť štyri až päťkrát vyššia.“

Tiež sa hladiny quercetínu môžu líšiť v závislosti od spôsobu výroby vína vrátane kontaktu s kôrou počas fermentácie, čistenia a starnutia.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť