vynalez retazovej pily
Jednohubky, Ľudské telo, Zaujímavosti

Prečo bola vynájdené reťazová píla? Nebolo to na výrub stromov, ale na niečo, čo si dnes len málokto vie predstaviť!

Keď sa povie píla, tak väčšinu z nás napadnú hneď stromy, konáre a vo všeobecnosti drevo, ktoré môžeme pílou spracovať. Vedeli ste ale, že tento nástroj bol pôvodne navrhnutý za úplne iným účelom, ako je rezanie dreva? Na tému upozornil portál chainsawguru.com.

Píla v skutočnosti nebola navrhnutá na spracovanie dreva, ale zachraňovala životy počas pôrodu. Pôvodne bola vynájdená dvomi škótskymi doktormi, ktorými boli James Jeffray a John Aitken. Stalo sa tak niekedy okolo roku 1780 podľa PubMed.

„Reťazová ručná píla, jemná zúbkovaná článková reťaz, ktorá reže na konkávnej strane, bola vynájdená okolo roku 1783-1785.“

Prvá reťazová píla, známa ako „nekonečná reťazová píla“, mala dizajn pripomínajúci veľkú stacionárnu rezačku. Pozostával zo zúbkovanej reťaze, ktorá bola poháňaná ručne kľukovým mechanizmom.

Používala sa hlavne počas pôrodu, no aj pri iných zákrokoch

Hlavným účelom píly bolo vykonať operáciu zvanú symfyziotómia, no využíval sa aj pri iných liečebných postupoch, ako napr. odstránenie chorých kostí, vyrezanie infikovaného mäsa čo amputácia končatín. V tých časoch platilo jedno základné pravidlo a to, že čím kratšie ste ležali pod skalpelom, tak tým väčšia šanca bola, že prežijete a neupadnete do šoku alebo sa nerozvinie neskôr smrteľná infekcia. To motivovali spomínaných lekárov k tomu, aby vynašli pílu a zefektívnili celý proces.

Symfyziotómia je chirurgický zákrok, ktorý sa vykonáva pri náročných pôrodoch, kedy je potrebné zväčšiť otvor pre pôrodový kanál (symfýza pubis), keď sa vyskytne mechanický problém. Zjednodušene povedané, keď bolo dieťa príliš veľké na to, aby vyšlo von prirodzenou cestou alebo sa „zaseklo, tak museli lekári odstrániť panvovú kosť, aby sa priestor rozšíril.

Ako už asi tušíte, tak nešlo vôbec o príjemný zákrok a zanechal na zdraví ženy následky. Mnohé zo žien, ktoré podstúpili túto operáciu, neboli po pôrode schopné riadne chodiť.

Jeffraya neskôr napadlo, ako možno pílu vylepšiť. Neskôr okolo roku 1790 vyrobil reťazovú pílu, od ktorej si sľuboval, že zmenší ranu a ochráni priľahlé svaly, nervy a žily.

Symfyziotómia sa často vykonávala v minulosti, keď iné metódy pôrodnej asistencie neboli dostupné alebo boli neúčinné. No išlo o pomerne populárnu metódu v situácii, kedy si nevedeli lekári rady, ktorá bola bežnou ešte do polovice 20. storočia. Dnes sa s týmto typom operácie vo vyspelých krajinách už nestretneme, ale v rozvojových krajinách sa stále používa, ak nie je možné vykonať cisársky rez.

Nuž, dnes sa tento vynález, ako dobre určite viete, používa skôr v drevospracujúcom priemysle.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť