kolko krokov
Ľudské telo, Zaujímavosti

Koľko krokov musíte spraviť, aby ste pocítili zdravotné benefity? Vedci zistili, že je to pod magickou desaťtisíckou

Nie je žiadnym tajomstvom, že fyzická aktivita ako je šport či dokonca len pravidelná chôdza, sú kľúčom k zdravšiemu a dlhšiemu životu. To, že keď sa hýbeme, tak nám naše telo poďakuje, vieme už dlho. Otázkou ale je, koľko by sme sa mali hýbať, aby sme pocítili pozitívne zmeny na našom zdraví? Mnohí si myslia, že na to, aby sme sa cítili lepšie a pocítili sme benefity z pohybu, tak musíme tráviť hodiny týždenne v posilňovni. No nový výskum nám teraz ponúka konkrétne číslo, ktoré môže byť pre mnohých prekvapujúcim. Počet krokov, ktoré by sme mali denne urobiť, aby sme začali pozorovať zlepšenia na svojom zdraví, je totiž nižší, ako sme si doposiaľ mysleli.

Počet krokov, kedy pocítime zmeny k lepšiemu, je hlboko pod 10-tisícmi krokov

Podľa dlhodobých odporúčaní by mali ľudia každý deň urobiť minimálne 10 000 krokov. To však môže byť v dnešnom uponáhľanom svete náročné dosiahnuť. No nezúfajme, nová štúdia publikovaná v European Journal of Preventive Cardiology, nám prináša dobrú správu. Na tému upozornil portál Vedavovrecku.sk.

Nová analýza tvrdí, že zdravotné výhody môžeme začať pociťovať už pri 3 967 krokoch denne. Čiže ak nevládzeme dosiahnuť „magických“ 10 000 krokov, nemusíme sa stresovať, pretože už nižší počet krokov môže priniesť zlepšenia na našom zdraví.

Ale poďme sa priblížiť k tým konkrétnym číslam. Výskum sledoval údaje viac ako 220-tisíc ľudí z 17 rôznych štúdií po celom svete. Zistilo sa, že pri minimálne 3 967 krokoch denne sa začína redukovať riziko úmrtia z akéhokoľvek dôvodu. Ešte nižší počet, 2 337 krokov denne, je spojený so znížením rizika úmrtia na choroby srdca a ciev. To sú potešujúce novinky pre všetkých, ktorí nemajú možnosť alebo čas na pravidelné a intenzívne cvičenie. Stačí len vyjsť z domu a kráčať.

Výsledky štúdie ale nehovoria, že by sme sa mali uspokojiť s menším počtom krokov

Ale to nie je všetko. Výskum odhalil, že čím viac krokov denne urobíme, tým väčšie sú zdravotné výhody. Každých ďalších približne 500 až 1 000 krokov denne značne znižuje riziko úmrtia z akejkoľvek príčiny alebo na kardiovaskulárne choroby. Presnejšie, každých 1 000 krokov denne sa spája so 15% znížením rizika úmrtia z akéhokoľvek dôvodu a zvýšenie o 500 krokov denne so 7% znížením rizika úmrtia na choroby srdca a ciev.

Čím viac krokov tak tým lepšie

Autori štúdie zistili, že ľudia, ktorí denne urobia až 20 000 krokov, majú stále výrazné zdravotné výhody pred tými, ktorí ich spravia menej. A čo je dôležité, nepodarilo sa im nájsť horný limit, kedy by sa zlepšenia prestávali prejavovať. Znamená to, že krokmi by sme nemali šetriť, keď máme príležitosť ich spraviť o čosi viac. Napríklad, keď eskalátor alebo výťah vymeníme za schody, naše telo sa nám poďakuje.

Mimochodom, zistenia vedcov sú podobné aj s výsledkami práce vedcov z úvodu tohto roka, kedy vedci zistili, že približne 4 400 rokov dokáže spraviť veľký rozdiel, čo sa týka zdravia.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť