pitie alkoholu zavislost
Ľudské telo, Zaujímavosti

5 signálov, ktoré vám prezradia, že ste alergický na alkohol

Intolerancia na alkohol a kongescia nosovej dutiny

Kongescia nosovej dutiny je zapríčinená neznášanlivosťou na alkohol a vysokou hladinou histamínu v alkoholických nápojoch. Je to genetická porucha, pri ktorej je ľudské telo neschopné rozložiť alkohol, čo vedie ku komplikáciám. Tráviacemu systému chýba správny enzým, ktorý dokáže stráviť alkohol. Keď sa histamín v tele uvoľní, dutiny budú podráždené a zapálené, čo zabraňuje odtekaniu hlienu.

Okrem histamínu existujú v nápojoch aj iné látky, ktoré môžu spôsobiť alergickú reakciu, výsledkom ktorej je kongescia nosovej dutiny. Tieto zložky obsahujú oxid siričitý a obilniny, ako napríklad pšenicu. The University of Maryland. MayoClinic.com uvádza, že konkrétne pivo a víno majú vysoký obsah histamínu, čo vedie ku kongescii. Jedným z prvých príznakov intolerancie/citlivosti na histamín je kongescia nosovej dutiny a sčervenanie pokožky. Ale k ďalším symptómom patria ťažkosti s dýchaním cez nos, kýchanie, výtok u nosa, bolesti hlavy spôsobené tlakom v dutinách a zatekanie hlienov do nosohltana.

Okrem nosovej kongescie môže podľa MayoClinic.com intolerancia na alkohol spôsobiť zapálenie a svrbenie pokožky. Tráviace problémy môžu zapríčiniť pálenie záhy, nevoľnosť, zvracanie, brušné bolesti a zvýšenú plynatosť. V prípade, že je pacient astmatik, môže pri pití alkoholu vzniknúť ešte horšia reakcia. Ďalšie symptómy môžu byť spojené so zvýšenou srdcovou frekvenciou a nervozitou. Podľa University of Maryland je nosová kongescia spojená s ťažkou bolesťou a infekcia nosovej dutiny môže spôsobiť horúčku.


Liečba alkoholovej intolerancie a kongescie

Vyhýbanie sa konzumácii alkoholických nápojov je jediný spôsob ako zabrániť prepuknutiu symptómov. Ako náhle sa prejaví kongescia nosovej dutiny, pite teplé tekutiny a využívajte paru horúcej sprchy, ktorá vám pomôže upokojiť a uvoľniť opuchnuté oblasti dutín. Podľa University of Maryland by ste mali zvýšiť príjem množstva vody a ovocných džúsov, aby bol hlien riedky a mohol tak stiecť.


Intolerancia vs. alergia na alkohol

Väčšina z vás už od detstva vie niečo o alergiách, ale prísť na to, či ste alergický na alkohol alebo nie, nie je ľahké, pretože množstvo symptómov sa môže ľahko zameniť s bežnými vedľajšími účinkami opitosti alebo naozaj škaredej opice.

Alergiu na alkohol je dôležité pochopiť, pretože ak by ste ju neliečili príliš dlhú dobu, mohlo by to viesť k závažnej alergickej reakcii, ktorá by vás mohla dostať až do nemocnice.

Mať na alkohol alergiu nie je to isté ako intolerancia. Symptómy alergie a intolerancie sú veľmi podobné, ale tu a tam existujú malé rozdiely, ktoré ich od seba rozlišujú. Intolerancia je oveľa častejšia. Objavili to vedci z Johannes Gutenberg University v Mainzi počas svojej štúdie 950 pravidelných konzumentov alkoholu. Nižšie je uvedených 5 znakov charakteristických pre alergiu a tiež to, ako ich rozlíšiť od symptómov intolerancie.

Symptómy alergie na alkohol

Sčervenanie a rumenec

Sčervenanie ako reakcia na alkohol je spôsob, ktorým vás telo informuje, že máte alergiu. Tvár, krk a hrudník jasne sčervenajú a všetko je na dotyk teplé. Vaše telo nie je schopné úplne rozložiť alkohol. Alkohol sa síce podarí rozložiť na acetaldehyd, ale telu chýba enzým ALDH2, ktorý spracováva veľmi toxický acetaldehyd na neškodné látky, ktoré sú vyplavené zo systému. Táto reakcia môže tiež spôsobiť vyrážku, červené fľaky na pokožke a taktiež môže zapríčiniť pocit závrate alebo točenie hlavy.

Prepuknutie žihľavky

Keď u vás prepukne žihľavka, znamená to, že čelíte anafylaxii, čo je vážna alergická reakcia, po ktorej je celé telo precitlivené. Pozorne sledujte tieto červené škvrny a keď vás budú mimoriadne svrbieť a bolieť, okamžite prestaňte piť! Žihľavka je vážnym signálom, že ste alergický na siričitany, ktoré sú prirodzene produkované v alkohole. Astmatici by si mali dávať extrémny pozor! Asi 10% ľudí, ktorí trpia astmou, sú alergickí aj na alkohol.

Ak trpíte iba intoleranciou, možno ste už na pokožke zažili pár suchých škvŕn, ktoré vás svrbeli, ale keď nie sú nejako zvlášť bolestivé, pravdepodobne nie sú nejakým veľkým problémom. V tom prípade je to len ukazovateľom, že by ste mali ubrať v konzumácii alkoholu alebo môže ísť o poukázanie na látky v alkohole, ktoré vášmu telu veľmi nesedia; ako napríklad lepok.

Zvýšená tepová frekvencia

Je to spojené s rumencom, pretože zvyčajne, keď vaša pokožka sčervená a vy nemôžete prestať škriabať žihľavku, ktorá vám vyrazila na tele. Nebuďte prekvapení, keď frekvencia vášho srdcového tepu vyletí na vysoké hodnoty a keď pocítite mierny závrat. Kedykoľvek sa frekvencia vášho srdcového tepu zvýši, môžete mať ťažkosti aj s dychom. Dr. Heinz Decker, autor štúdie z Johannes Gutenberg University v Mainzi, hovorí, že ak si všimnete zmenu vo vašom dýchaní, mali by ste navštíviť svojho lekára.

Opuchnutie nosa a úst

Keď cítite, že časť vášho nosa puchne, mohli by ste byť alergický na histamín vytvorený baktériou a kvasinkami v alkohole. Nájdete ho hlavne v červenom víne, takže ak ste jeho fanúšikom, možno nastal čas, aby ste sa ho vzdali. Opuch nosového priechodu by mohol zapríčiniť ťažkosti s dýchaním, takže tento symptóm by ste naozaj nemali brať na ľahkú váhu.

Žalúdočné kŕče a nevoľnosť

Alkohol nie je pre žalúdok tá najlichotivejšia vec, hlavne vo veľkom množstve. Ale pokiaľ ste si dali iba pár pív, nemali by ste bojovať s urputnou bolesťou. Neznesiteľné bolesti brucha, nevoľnosť a hnačka sú ukazovateľmi alergie na alkohol a/alebo na histamín, vďaka ktorému vám opuchnú cievy a ktorý spôsobí akútnu brušnú koliku.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť