Nezaradené

Zemiaky na Marse

NASA sa zrejme nadchla nápadom z knihy Marťan.

Začínajú pracovať na pestovaní zemiakov, ktoré by rodili aj na Marse. Vedci NASA sa pustili do experimentovania s medzinárodným centrom výskumu zemiakov International Potato Center (CIP) v peruánskej Lime. Spoločne chcú pestovať sto vybraných odrôd zemiakov v podmienkach, ktoré budú pripomínať prostredie na Červenej planéte.

bcc1572c-9f3f-4b08-8095-b6d9f9dc1c04

img: Julio

Odborníci vyberali 40 odrôd, ktoré pochádzajú z Ánd, rastú v rôznych ekologických zónach veľhôr, vedia čeliť dramatickým zmenám klimatických podmienok a rastú aj v kamenistom a suchom teréne.

Zvyšných 60 vybraných odrôd zemiakov predstavuje geneticky vylepšené odrody, ktoré zvládajú rast v prostredí s nedostatkom vody a v zasolených pôdach. Tieto odrody sú tiež odolné voči nákazám.

Julio Valdivia Silva

2julio-valdivia

img: J. Valdivia Silva

Peruánsky astrobiológ v službách NASA a člen tímu tohto ambiciózneho projektu Julio Valdivia Silva je presvedčený, že celý rad z vybranej stovky zvládne ich testy. No nejde len o Mars. Bádatelia dúfajú, že počas experimentu vytipujú vhodné odrody zemiakov, ktoré by mohli uľahčiť život poľnohospodárom v oblastiach s menej priaznivým prostredím.

Matt Damon a zemiaky na Marse

3matt-damon-martian

img: 20th Century Fox

A kde vezme NASA pôdu ako je na Marse? Vymysleli obstojnú náhradu. Vybrali si oblasť La Joya Pampas v južnom Peru, kam zasahuje slávna púšť Atacama. Je to jedno z najsuchších miest na Zemi, ktoré je vlastne celkom podobné povrchu Marsu. Nabrali tam 100 kilogramov zeminy a previezli ju do laboratórií v Lime, kde budú simulovať atmosféru Marsu.

Experimenty začínajú v marci, Valdivia spolu s kolegami očakáva prvé väčšie výsledky asi o dva roky. Keby zemiaky nezvládali surové podmienky Marsu, tam im vedci budú pridávať živiny a svetlo. Pokiaľ ani to nezaberie, tak plánujú nasadiť aeroponiku, technológiu, ktorú vyvinuli pre pestovanie zemiakov v CIP. Spočíva v pestovaní zemiakov bez pôdy, sprejovaním koreňov živinami a odvádzaním toxínov. Toto všetko však len začiatok. NASA v budúcnosti plánuje postaviť v peruánskej púšti centrum pre výskum Marsu.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť