caj cierny zeleny a dalsi
Jednohubky, Recepty, Zaujímavosti

Biely, čierny, zelený, bylinkový či ovocný. Viete, ktorý čaj je najzdravší?

Čaj je nápoj, ktorý už tisíce rokov teší ľudí po celom svete svojou chuťou a liečivými vlastnosťami. Štúdie za štúdiou overujú výhody pitia čaju a potvrdzujú, čomu verili i naši predkovia v dávnych dobách. No, ktorý čaj je ten najlepší pre vaše potreby? Existuje mnoho druhov čajov, a každý z nich má svoje vlastné zdravotné výhody. To, aký čaj je najzdravší, závisí na konkrétnych potrebách a preferenciách každého jednotlivca. Výber je široký a obchody ponúkajú desiatky možností, čo môže byť pre niekoho zmätočné, vysvetľuje portál health.clevelandclinic.org.

Na každý problém je vhodné zvoliť iný čaj

Najlepší čaj pre zdravie čriev je zázvorový čaj. Ak trpíte nadúvaním alebo problémami s trávením, zázvorový čaj môže byť riešením. Rokmi overené korene zázvoru majú prirodzenú schopnosť bojovať proti nevoľnosti, čo ho robí ideálnym nápojom pre ženy trpiace rannou nevoľnosťou počas tehotenstva. Navyše, zázvor podporuje tráviaci proces tým, že pomáha premiestniť jedlo zo žalúdka do tráviaceho traktu a tak môže tento proces uľahčiť zažívacie problémy a zmierniť ťažkosti spojené s trávením.

Mätový čaj tiež môže byť užitočný pri tráviacich ťažkostiach, ale je najlepší pre problémy v nižších častiach čreva a preto je ideálny pre ľudí trpiacich refluxom kyseliny. Mätový čaj je vynikajúcim nástrojom pri boji s prechladnutím. Mentol, ktorý je v mäte, má silné účinky na posilnenie imunitného systému. Tento čaj pomáha uvoľniť svaly pri bolestiach hrdla, zmierniť upchatý nos a dokonca aj znižovať horúčku. Je tiež známy svojimi antibakteriálnymi a antivírusovými vlastnosťami, ktoré poskytujú podporu pre vaše zdravie.

Bylinkový čaj je zas najlepší pre zdravie pľúc. Protizápalové účinky bylinných čajov môžu pomôcť uvoľniť dýchacie cesty, čo je obzvlášť užitočné pri chorobách ako astma.

Tento čaj je univerzálnym favoritom!

Pokiaľ ide o všeobecné zdravie, zelený čaj je bezpochyby šampiónom.

 „Zelený čaj je švajčiarskym nožom medzi čajmi, pokiaľ ide o ponúkanie zdravotných výhod,“ hovorí Beth Czerwony, diabetologička na Clevelend Clinic.

Štúdie ukazujú, že zelený čaj má spojenie s prevenciou rakoviny, bojom proti srdcovým chorobám, reguláciou krvného tlaku, protizápalovými účinkami, so želanou stratou hmotnosti a znížením hladiny cholesterolu. Tieto liečivé vlastnosti zeleného čaju sú spojené s katechínom, antioxidačnou zlúčeninou, ktorá sa nachádza v čajových listoch. Pomáha chrániť bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi, ktoré sa v tele nachádzajú.

Okrem toho zelený čaj chutí vynikajúco, čo môže vysvetliť jeho stále rastúcu popularitu. Celosvetová produkcia zeleného čaju rastie a očakáva sa, že jeho produkcia v roku 2023 dosiahne takmer 3 milióny ton.

A čo čierny čaj? Čierny čaj ponúka mnoho rovnakých zdravotných výhod ako zelený čaj, avšak obsahuje viac kofeínu. Preto by ste mali zvážiť svoj príjem kofeínu, ak sa rozhodujete medzi týmito dvoma druhmi.

Spomenúť musíme ale aj šalvioví čaj. Šalvia je známa svojimi antibakteriálnymi a protizápalovými vlastnosťami a môže byť užitočná pri ochoreniach hrdla alebo pri menopauzálnych symptómoch.

A čo taký harmančekový čaj? Ten má upokojujúce účinky a môže pomôcť pri nespavosti a úzkosti. Prípadne, ak chcete zredukovať kilá, tak môžete siahnuť po Oolong čaji (nazýva sa tiež polozeleným), ktorý je niekde medzi zeleným a čiernym čajom a môže mať výhody pre metabolizmus a kontrolu hmotnosti.

Pri výbere správneho čaju je dôležité zvážiť svoje individuálne potreby a preferencie. Nech už je váš dôvod na pitie čaju akýkoľvek, určite existuje čaj, ktorý môže spĺňať vaše očakávania a zároveň prispievať k vášmu celkovému zdraviu.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť