zadrziavanie prdov
Ľudské telo, Zaujímavosti

Je nebezpečné zadržiavať prdy? Cestu von si nájdu vždy a jedna je obzvlášť nechutná, keď na ňu pomyslíme!

Stalo sa to už každému. Boli ste v obchode, na prvom rande alebo v inej situácii, kedy sa prd pýtal von, no vy ste to nemohli dopustiť, aby sa tak stalo. Ak prdy zadržiavate príliš dlho, tak skôr či neskôr uniknú a to aj nekontrolovateľne. A jedna cesta kade, je pomerne nechutnou. Otázkou ale je, predstavuje zadržiavanie prdov pre nás nejaké nebezpečenstvo?

Ak vám niekto tvrdí, že neprdí, tak klame. Priemerný človek si počas dňa prdne 13 až 21-krát. Len pre zaujímavosť, normálny objem plynatosti je okolo 500 až 1 500 ml denne. Najprv si ale povedzme, čo vlastne spôsobuje to, že produkujeme plyny. Téme sa podrobne venoval portál clevelandclinic.org.

„Uvoľňovanie plynu je normálny jav.“

Prečo človek prdí?

Človek môže prdieť hneď z niekoľkých dôvodov. Možno ste to nevedeli, ale jedným z nich je, že prehĺtame vzduch, čoho výsledkom môže byť nadúvanie a tvorba plynu. Tento jav sa môže vyskytnúť počas spánku, jedla, rozhovoru, pitia alebo v stresových situáciách. Dokonca aj smiech môže spôsobiť prehĺtanie vzduchu, čo neskôr vedie k uvoľňovaniu plynu. No to nie je jediný dôvod, ktorý spôsobuje, že prdíme. Za plynatosťou stojí ale aj jedlo, ktoré konzumujeme. Napríklad fazuľové a hrachové strukoviny, kapusta, brokolica, čerstvé mlieko, pivo no i sladkosti s umelým sladidlom, môžu spôsobovať, že budeme častejšie prdieť, než je bežné. Rovnako dôležitú úlohu zohráva aj to, ako rýchlo jedlo prejde našim tráviacim traktom. Vo všeobecnosti platí, že čím dlhšie jedlo prechádza našou sústavou, tak tým je väčšia pravdepodobnosť, že budeme prdieť viac. Dôvodom je, že baktérie, ktoré stoja za produkciou plynu, majú viac času na to, aby vyprodukovali ešte viac plynu, ktorý sa bude snažiť dostať von.

Čo sa deje, keď zadržiavame prdy?

Vráťme sa ale k tomu, či je zadržiavanie prdov nebezpečné. Možno ste to nevedeli, ale keď ich zadržiavate, tak časť týchto plynov je absorbovaná do krvného systému tela a nakoniec opustí naše telo cez ústa, keď vydychujeme vzduch, čo je dosť nechutné, keď na to pomyslíme! Väčšina však zostane v tráviacom systéme a bude pod tlakom, kým sa napokon neuvoľní cez konečník.

Otázkou ale zostáva, je zadržiavanie prdov nebezpečné? Najprv si treba uvedomiť, že uvoľňovanie plynov je prirodzený proces a pre telo je najprirodzenejšie, ak odídu, keď sa pýtajú von. V inom prípade vám môžu spôsobiť nepohodlie. Keď stiahnete svaly zvieracieho otvoru, začne sa zvyšovať tlak na plyny vo vašom tráviacom systéme. Výsledkom toho je, že môžete zažiť niektoré z krátkodobých príznakov zadržiavania vetrov vrátane bolesti, pocitu nafukovania a nekomfortu. No nie je to život ohrozujúca situácia, nemusíte sa preto báť, že by vám hrozila smrť. Jediné, čo vám podľa aktuálny vedomostí hrozí, sú vyššie popísané nepríjemnosti, teda bolesť brucha či nafukovanie.

Pokiaľ ide o ďalšie možné následky zadržiavania prdov, tak v súčasnosti vedci nemajú dostatok dôkazov, ktoré by jasne preukazovali, že zadržiavanie prdov predstavuje pre nás závažné riziko. Avšak odborníci dlhodobo diskutujú, či nemôže pravidelné zadržiavanie plynov zvyšovať riziko divertikulitídy, čo sú malé výstupky alebo vrecká v stene hrubého čreva, ktoré môžu spôsobiť rôzne zdravotné problémy. Preto, ak sa plyny pýtajú von a máte možnosť to spraviť nepozorovane, tak neváhajte a vypusťte ich!

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť