konska sila titulka
Zdroj: unsplash.com (Frantzou Fleurine) a pngmart.com
Zaujímavosti, Zvieratá

Koľko konských síl má kôň?

Kone sú impozantné zvieratá, ktoré sa nám podarilo skrotiť približne 6-tisíc rokov dozadu v západnej časti euroázijskej stepi, na dnešnej Ukrajine a v západnom Kazachstane.

Čo je to konská sila?

Určite ste sa už stretli s pojmom „konská sila“, viete ale, čo to je? Konská sila sa vzťahuje na výkon, ktorý motor produkuje. Vypočítava sa na základe sily potrebnej na pohyb 249 kilogramov (resp. 550 libier) na jednu nohu za jednu sekundu alebo na základe sily potrebnej na pohyb 14968 kilogramov (resp. 33,000 libier) na jednu nohu za minútu.

Termín „konská sila“ zaviedol škótsky vynálezca James Watt, ktorému sa často mylne pripisuje vynález parného stroja, hoci túto technológiu výrazne zlepšil. A hoci Watt parný stroj nevynašiel, tak tento pojem je s ním prepojený. Vznikol v súvislosti s parným strojom, ktorý Watt vylepšil. Povedal si, že najlepší spôsob, ako ukázať zlepšenie motora, je ho porovnať so zariadeniami s ťažným koňom.

Prostredníctvom niekoľkých výpočtov založených na tom, že jeden kôň ťahal mlynské koleso štyri hodiny, dospel k záveru, že kôň sa za jednu sekundu posunul približne o ekvivalent 249 kilogramov. To ale v skutočnosti nie je jeho úplný potenciál.

„Jedná konská sila predstavuje 745 wattov“

Koľko konských síl má kôň?

Najčastejšie sa pojem konská sila v súčasnosti používa na vyjadrenie merania výkonu motora automobilu alebo iného obdobného zariadenia. No môže sa použiť aj na vyjadrenie potenciálneho výkonu zvieraťa vrátane koňa, píše portál iflscience.com.

Málokoho by ale napadlo, že jeden kôň môže mať viac ako jednu konskú silu. Vedci ešte v roku 1993 vypočítali, že maximálny mechanický výkon koňa na kilogram svalov je 100 – 200 wattov. Odhadli, že kostrové svalstvo koňa tvorí asi 45 percent celkovej hmoty, no pri behu z toho využívajú len 30 percent. Ak si zoberieme priemerného 600-kilogramového koňa, potom by teoreticky mohol vygenerovať až 18 000 wattov energie. Keďže jeden konský výkon je okolo 745 wattov, bolo by to 24 konských síl.

Prejdime ale od teórii ku praxi. A hoci sa odhady líšia, ale predpokladá sa, že kôň v plnom cvale by mohol produkovať niekde medzi 12 až 14,9 konských síl.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť