historia toaletny papier hygiena
História

Jemný, dvoj-či trojvrstvový. WC papier mal v minulosti mnoho podôb. Aká je jeho história?

Snáď len nedávna pandémia koronavírusu nám pripomenula dôležitosť tejto toaletnej pomôcky, ktorú sme dovtedy považovali za samozrejmosť a jej nedostatok v obchodných regáloch bol nepredstaviteľný.

Počas histórie miestne zvyky a klíma často určovali, ako sa vykonávala toaletná hygiena. Sociálna hierarchia mala vplyv aj na toaletné návyky. Je jasné, že ľudia vo všetkých časových obdobiach používali na čistenie rôzne prírodné nástroje a materiály. Vo veľmi dávnych dobách bolo bežné utieranie kameňmi a inými prírodnými materiálmi a oplachovanie vodou alebo snehom. Niektoré kultúry sa rozhodli pre mušle a zvieracie kožušiny, píše portál History.com.

Na toalete to bolo ako „pri stole“ s priateľmi

V starovekom Ríme sa verejné toalety skladali z kamenných alebo mramorových dosiek s radom otvorov. Neexistovali žiadne prepážky a ani súkromie. Ako ste mali šťastie, tak ste natrafili „len“ na „dvojku“, ako môžete vidieť nižšie. No väčšinou ste našli toaletu, kde bok po boku mohlo sedieť i desať a viac ľudí.

Ľudia doslova sedeli tesne vedľa seba a zdieľali spoločnú špongiu. Špongie mohli byť použité viackrát a to tak, že sa vyčistili vo vedre s octom alebo slanou vodou. Viete si niečo také dnes predstaviť napríklad v obchodom centre? Okrem spoločnej špongie používali grécki Rimania na čistenie aj mach alebo listy a kúsky keramiky. Rozbité kúsky keramiky častokrát obsahovali napísané mená nepriateľov, čo bol povestný spôsob, ako pošpiniť protivníkov.

Pochádza aj WC papier rovnako z Číny ako prvý papier?

Hoci papier bol v Číne používaný už v 2. storočí pred naším letopočtom, prvé zaznamenané použitie papiera na čistenie zadku sa datuje do 6. storočia nášho letopočtu. Vyplýva tak z objavených textov učenca Yen Chih-Thui, ktorý v roku 589 n. l. napísal:

„Papier, na ktorom sú citáty alebo komentáre z Piatich klasikov alebo mená mudrcov, sa neodvážim použiť na toaletné účely. “

Neskôr o niekoľko storočí sa začal vyrábať toaletný papier vo veľkom, no bol dostupný len pre časť populácie. Začiatkom 14. storočia vyrábali Číňania toaletný papier v množstve 10 miliónov balení po 1 000 až 10 000 hárkov ročne. V roku 1393 boli tiež vyrobené tisíce hárkov parfumovaného papiera pre cisársku rodinu cisára Hongwu. Papier sa stal široko dostupným v 15. storočí, ale v západnom svete sa moderný komerčne dostupný toaletný papier objavil až v roku 1857, keď Joseph Gayetty z New Yorku uviedol na trh toaletný papier predávaný v baleniach 500 listov za 50 centov. Minimálne v tomto prípade teda neplatí, že Európa bola kolískou „kultúry a moderného človeka“, nie teda aspoň v tejto bolasti.

Barry Kudrowitz, docent a riaditeľ produktového dizajnu na University of Minnesota, študoval históriu a používanie toaletného papiera. Počas 18. storočia boli kukuričné klasy bežnou alternatívou toaletného papiera. Potom sa začiatkom 18. storočia objavili noviny a časopisy.

Prvé perforované rolky toaletného papiera boli predstavené v roku 1890 a až v roku 1930 bol toaletný papier konečne vyrobený „bez triesok“.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť