farboslepost_titulka
Fakty, Ľudské telo, Zaujímavosti

Vidia ľudia trpiaci farbosleposťou farby? Odpoveď vás prekvapí!

Niekoľko dní dozadu sme sa pozreli na to, či ľudia trpiaci slepotou majú vizuálne sny. Krátka odpoveď je áno, hoci vyzerajú inak. Prejdime teraz ale k téme, akú farbu vidia ľudia, ktorí trpia farbosleposťou. Mnohým z nás, ako počujú, že niekto nevidí farby, automaticky v hlavne napadne, že vidia „čierno-bielo“, no nie je to celkom pravda.

Farbosleposť ≠ čiernobiele videnie sveta

Možno ste to nevedeli, ale väčšina ľudí, ktorí trpia poruchou videnia farieb, v skutočnosti vidí takmer všetky farby, vysvetľuje portál univerzity wtamu.edu. Prečo ale potom ľudí, ktorí prakticky vidia všetky farby, voláme farboslepými? V skutočnosti len časť farebného spektra nevidia rovnako ako bežní ľudia. Okrem toho nie sú úplne slepí ani voči farbám, ktoré nevidia, ale sú len čiastočne slepí.

Ľudské oko je pomerne zložitý orgán, ktorý transformuje svetelné vzory na elektrické impulzy v očiach, ktoré sa následne dostanú do mozgu cez zrakové nervy, kde sa dekódujú. Ľudské oko obsahuje tri typy buniek na detekciu farieb: červené čapíky, zelené čapíky a modré čapíky. Každý z týchto typov buniek dokáže rozpoznať škálu ďalších odtieňov. Podstata ich pomenovania vyplýva z toho, ktorú farbu vidia najlepšie. Znamená to, že napríklad pomocou červených čapíkov môžete čiastočne vidieť napríklad i oranžovú.

„Toto prekrytie umožňuje ľuďom vidieť toľko rôznych farieb. Ľudia môžu vidieť napríklad žltú farbu, aj keď neexistujú žiadne žlté receptory, kvôli tomuto prekrývaniu. Keď sa pozriete na žltý kvet, žlté svetlo stimuluje červené a zelené čapíky vo vašich očiach a váš mozog interpretuje trochu červenej plus trochu zelenej ako žltú.“

Keď príde reč na farbosleposť, tak slepý človek má najčastejšie poškodený jeden typ týchto buniek. Asi sa pýtate, či existujú aj ľudia, ktorí majú poškodené všetky čapíky. Odpoveď je áno, hoci takéto poškodenie je veľmi zriedkavé.

Ľuďom trpiacim protanopiou chýbajú červené detekčné čapíky. V dôsledku toho nevidia riadne červené alebo oranžové farby. Ľuďom s deuteranopickou farbosleposťou chýbajú zelené detekčné čapíky. Ľuďom s tritanopickou farbosleposťou chýbajú modré detekčné čapíky. Ľudia, ktorí trpia niektorou z týchto chorôb, nevidia len časť spektra farieb, ostatné vidia.

No treba povedať, že reakcie rôznych buniek na detekciu farieb sa prekrývajú. Znamená to, že keď sa človek s nepoškodeným zrakom pozerá na čisto modrú stenu, nie sú stimulované len bunky, ktoré vidia modré farby. Keď sa pozrie na modrú stenu človek, ktorý túto farbu nevidí, tak zelené detekčné bunky sú tam stále a vidia trochu modrú farbu. Preto ľudia trpiaci farbosleposťou nie sú úplne farboslepí. Mozog týchto ľudí „zažije“ malý zelený signál ako tmavozelený. Farbu preto prežijú skôr ako „tmavozelenú“. Pre lepšiu ilustráciu, ako ľudia trpiaci nejakou z porúch vyššie vidia farby, si môžete pozrieť obrázok nižšie.

ako vidi farboslepy farby

Zdroj: Public Domain (Christopher S. Baird.)

V súvislosti s touto témou je potrebné prízvukovať, že všetko to čo vidíme, je zmesou viacerých farieb a nielen jednej. Napríklad, pokiaľ ide o základné farby, ružová je zmesou veľkého množstva červenej plus trochy oranžovej, žltej, zelenej, modrej a fialovej. Znamená to napríklad, že keď sa napriklad človek s modrou farbosleposťou pozrie na ružovú, čo je len malá časť odtieňu farby, tak ružová vyzerá prakticky rovnako ako ju vidí človek so zdravým zrakom.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.