komar cuca krv
Jednohubky, Ľudské telo, Zaujímavosti, Zvieratá

Koľko komárov by bolo treba, aby vám vycucali všetku krv z tela?

Leto sa nezastaviteľné blíži a s jeho príchodom, sa môžeme stretnúť s čoraz viac komármi, otravným hmyzom, ktorý nám saje krv a to doslova. Možno ste to nevedeli, ale komáre majú na svedomí najviac ľudských životov ročne. Svoje obete ale nezabijú na to, že by im vysali krv. Sú ale prenášačmi závažných ochorení, ako je napríklad malária, ktorá odhadom spôsoby viac ako 400-tisíc úmrtí ročne. To je ale jedna z mnohých chorôb, ktoré prenášajú. Podľa odhadov komáre ročne spôsobia okolo 1-milióna smrtí.

Prejdime ale teraz k inej téme a to, koľko komárov by trebalo, aby z vás vysalo všetku krv. Priemerný dospelý človek má v tele okolo 4 až 5 litrov krvi. Ak stratíme pol litra krvi, tak je to „v pohode“. Ak stratíte okolo 10 až 15% krvi, tak sa budete cítiť malátny a unavený a to len na nejakú chvíľu. No niekomu to môže zachrániť život, ak krv darujete. Inými slovami, ide o stav, ktorý nie je život ohrozujúci.  Stratená krv sa vám obnoví do 48 hodín.

Koľko komárov by vás dokázalo vycucať?

Komár na jedno „posedenie“ skonzumuje približne 5 mikrolitrov (µL) krvi, približuje web mosquitoenemy.com. Asi každému je hneď jasné, že jeden a ani 10 komárov, ktoré vás otravujú počas opekania či večernej prechádzky pri vode, nepredstavujú pre vás žiadne riziko, že by vás „vycucli“.

Na to, aby vás teda komáre dokázali vycucať do úplného dňa, tak by ste museli naraziť na armádu komárov o počte štyroch až piatich miliónov komárov.

Nebojte sa, takýto koniec vás nečaká

Možno si teraz hovoríte, že nemusíme stratiť 5 litrov krvi, aby bol s nami koniec. Máte pravdu. Pri strate 40% krvi človek potrebuje transfúziu. Ak stratí ešte viac, tak upadne do do komatózneho stavu, z ktorého sa pravdepodobne už nevrátite späť. Teoreticky by tak stačila armáda 2 až 3 miliónov komárov, aby nad vami vyhrali. Máme ale pre vás dobrú správu, z praktického hľadiska vám smrť vycucaním krvi nehrozí.

S najväčšou pravdepodobnosťou pri masívnom množstve uhryznutí, by ste dostali silnú alergickú reakciu a došlo by pravdepodobne anafylaktickému šoku skôr, ako by došlo k úplnému vysatiu krvi​. Neznie to ale ako výhra, že? Nebojte sa, pravdepodobne by ste takto neskončili.

Na to, aby komáre mohli nasávať vašu krv, tak potrebujú dostatočne vysoký krvný tlak. Ak vám klesne pod určitú hodnotu, komáre sa už nebudú schopné ďalej kŕmiť. Tento fenomén je vcelku zaujímavý, pretože ukazuje, ako kritický je krvný tlak nielen pre ľudské zdravie, ale aj pre parazity, ktoré závisia od krvi.

Okrem toho, ľudské telo má v priemere okolo 2 metrov štvorcových kože, čo znamená, že by muselo byť na každom centimetri štvorcovom naraz až 10 komárov, čo je prakticky nemožné​.

Ak teda budete na večerenej prechádzke svojej milej alebo milému hovoriť, že vás „komáre zabijú“, vedzte, že budete len kecať do vetra.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť