Železná panna
História, Zaujímavosti

Železná panna mala privodiť pomalú smrť. Jedna taká sa našla aj u Udaya Husseina, syna Saddáma Husseina. Týmto nástrojom mučil športovcov!

Železná panna je mučiaci nástroj s hrotmi na vnútornej strane, ktorý sa bežne spája so stredovekou Európou. Avšak neexistujú žiadne konkrétne dôkazy o tom, že bola používaná v tomto období, čo vedie k pochybnostiam o jej skutočnom využití v histórii, hovorí ancient-origins.net.

Historik Johann Philipp Siebenkees napísal najstaršiu známu správu o železnej panne v 18. storočí v sprievodcovi nemeckého mesta Norimberg. V tejto správe tvrdil, že v roku 1515 bol jeden zločinec popravený práve pomocou železnej panny. Siebenkees tiež poznamenal, že hroty na vnútornej strane zariadenia boli úmyselne kratšie, aby nezabili obeť okamžite. Tým pádom mohla trpieť ešte dva dni pred svojou smrťou.

Siebenkeesov príbeh o použití železnej panny na popravu zločinca bol neskôr spochybnený a považuje sa za falošný. Existuje všeobecná domnienka, že ho vymyslel on sám. Alternatívne sa predpokladá, že Siebenkees nesprávne interpretoval nástroj s názvom Schandmantel, ktorý sa používal v stredoveku na verejné ponižovanie. Schandmantel bol obvykle veľký a ťažký kabát, ktorý bol nasadený na osobu, ktorá bola odsúdená za nejaký trestný čin. Mal byť nosený ako symbol hanby a pohŕdania, aby sa človek cítil verejne potupený. Často bol určený pre ženy obvinené z cudzoložstva alebo prostitúcie, ale aj pre mužov, ktorí boli odsúdení za trestné činy, ako boli krádeže či vraždy.

Železnú pannu objavili i na pozemku irackého diktátora! Mal ňou mučiť športovcov

Dnes môžeme vidieť železné panny vystavené v múzeách po celom svete, avšak väčšina týchto exemplárov bola pravdepodobne vytvorená v 19. storočí, píše web Time.com.

V roku 2003 sa však objavila správa o železnej panne, ktorá bola nájdená v areáli irackého národného olympijského výboru v Bagdade. V čase objavu bol šéfom tohto výboru aj futbalovej federácie krajiny syn Saddáma Husseina, Uday Hussein. Uday Hussein bol známy ako iracký sadistický vládca a vo funkcii šéfa irackého olympijského výboru a futbalovej federácie nariadil mučenie športovcov, ktorí nespĺňali jeho očakávania. Existujú obvinenia z mučenia hráčov, ktorí mali obarené nohy a strhnuté nechty na nohách za to, že nevyhrali turnaj. V roku 2003 sa v Husseinovom športovom areáli našiel železný sarkofág s hrotmi na vnútorných dverách, ktoré sa používali na prepichnutie obetí. Mučiace zariadenie bolo zjavne opotrebované a jeho hroty stratili časť svojej ostrosti. Na železnú pannu upozornila skupina lupičov, ktorí ju v domnienke, že je bezcenná, ponechali na pozemku Husseinovho športoviska.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť