modre oci
História, Zaujímavosti

Najstaršie mesto na svete, ktoré je nepretržite obývané. Jeho história siaha niekoľko tisíc rokov dozadu!

Viete, aké je najstaršie mesto na Slovensku, ktoré je stále obývané? Prezradíme vám, že to nie je „Malý Rím“ a ani naše hlavné mesto, Bratislava. Je to Nitra, ktorého história siaha do 9. storočia. No, ak by sme sa pozreli za hranice Slovenska, tak najstaršie mesto nájdeme v Egypte a jeho história siaha niekoľko tisíc rokov dozadu.

Faiyum je najstaršie nepretržite obývané mesto na svete

Ide o metropolu, ktorá sa pôvodne volala Crocodilopolis a ako už asi tušíte, tak názov je odvodený od slova krokodíl. Meno mesta predstavuje krokodílieho boha Sobeka. Ľudia z Crocodilopolis prejavovali oddanosť pozemskému predstaviteľovi Sobeka, živému krokodílovi, ktorého nazývali Petsuchos. Dnes sa toto mesto volá Faiyum, mnohí ho ale volajú i Shedet, píše wikipedia.org.

Mesto bolo založené na najdlhšej rieke na svete, na Níle. Pre tých, ktorí nevedia, tak Níl meria 6 690 kilometrov od prameňov v Burundi po ústie do Stredozemného mora. Jeho história siaha približne 4-tisíc rokov dozadu. Založené bolo v roku 2181 pred Kristom a bolo súčasťou Starého kráľovstva Egypta. Len pre zaujímavosť, druhým najstarším a stále obývaným mestom na svete je Luxor. Rovnako by ste ho našli v Egypte. Vzniklo 2150 rokov pred Kristom. V starovekej egyptskej histórii je Staré kráľovstvo obdobím okolo r. 2700 – 2200 pred Kristom. Ide o obdobie, ktoré je tiež známe ako „Vek pyramíd“ alebo „Vek staviteľov pyramíd“, pretože zahŕňa vládu veľkých staviteľov pyramíd ako bol napríklad kráľ Sneferu, či Khafre a Menkaure, ktorí postavili pyramídy v Gíze.

Khafre_Pyramid_Faiyum

Zdroj: wikipedia.org (Daaaveee), pyramída kráľa Khafre

Faiyum by ste našli približne 100 kilometrov juhozápadne od Káhiry v oáze Fajjúm a je hlavným mestom moderného guvernorátu Fajjúm. K roku 2020 v meste žilo 3,849 milióna obyvateľov. Rovnako treba uviesť, že tento región má najskoršie dôkazy o poľnohospodárstve v Egypte, ktoré siahajú už do roku 5200 pred Kristom. No dôkazy o prvých ľuďoch, ktorí tu žili, sa datujú až do roku 7 200 rokov pred Kristom.

Faiyum bol v minulosti zároveň i jedným z chlebníkov rímskeho sveta. No i dnes je významnou poľnohospodárskou oblasťou. V súčasnosti je hlavnou trhovou plodinou bavlna, ktorá sa zbiera v septembri. V zime sú veľké plochy posiate bersim, druhom ďateliny, ktorá sa používa pre domáce zvieratá.

Zaujímavosťou je i to, že táto oblasť bola v minulosti vypriahnutou púšťou, no to sa zmenilo, keď sa odklonila rieka Níl a priniesla do oblasti život.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť