titulka-Kholský vrt
Zdroj: Reddit (Valdevia), Via Vosveteit.sk
Veda a technika, Zaujímavosti

Najhlbší vrt na svete: „Brána do pekla“ má niekoľko kilometrov!

Dielo Cesta do stredu Zeme od Jules Verna pozná pravdepodobne každý. Ide o vedecko-fantastický román z roku 1864 a zachytáva príbeh synovca profesora, ktorý sa rozhodol vydať na cestu do stredu našej planéty. Je ale niečo takéto možné? Hneď v úvode vám povieme, že so súčasnými technológiami, ktoré máme k dispozícii, to možné nie je. Neznamená to ale, že sme sa ako ľudia, o to nepokúsili.

Kholský superhlboký vrt

Kholský superhlboký vrt je označovaný častokrát aj ako „brána do pekla“. Ide o najhlbšiu dieru, akú sa ľudstvu podarilo vytvoriť a nachádza sa v Rusku v blízkosti hraníc s Nórskom, píše portál Vosveteit.sk.

Tento vrt ale nevznikol s cieľom objavenia ropy, či iného nerastného bohatstva. Vrt bol vytvorený pre výskum zemskej litosféry. Projekt sa datuje ešte do roku 1970 a spočiatku vedci mali v pláne vŕtať tak hlboko, „ako to len pôjde“.  Predpokladalo sa, že sa dostanú do hĺbky približne 14,5-kilometra. To sa ale nepodarilo. Rusom sa podarilo dostať do hĺbky „len“ niečo málo cez 12 kilometrov. Vyvŕtanie tejto diery trvalo ale pomerne dlho a to necelých 20 rokov.

Pri hĺbke 12 kilometrov geológovia narazili na problém, ktorým boli nečakane vysoké teploty. Tie sa pohybovali okolo 180 °C, čo bolo 2-krát viac, ako sa predpokladalo. Pri tejto teplote dochádzalo k deformácii vrtáku a trúbky, cez ktorú prehlbovali dieru. Rovnako narazili aj na ďalší problém, skala sa správala viac ako plast, než ako kameň.

12 kilometrov sa môže zdať ako poriadne hlboká diera. Ono síce aj je, ale pri pohľade na plášť našej planéty, ide len o 0,2% vzdialenosti k jadru našej planéty, ktoré sa nachádza približne 3-tisíc kilometrov pod našimi nohami. Zemská kôra má hĺbku približne 40 kilometrov.

Brána do pekla

Samozrejme, tento vrt je obalený aj viacerými legendami. Častokrát sa so skholským vrtom spája povera, že geológovia sa prevŕtali do samotného pekla. Legenda tvrdí, že počas vŕtania narazil vrták na vrstvu, ktorá pod sebou ukrývala obrovskú dutinu. Prirodzene, vedcov mala premôcť zvedavosť a do vrtu spustili mikrofón odolný voči vysokým teplotám.

Na internet sa neskôr dostalo viacero mutácií tejto nahrávky. Mnohí hovoria, že zachytili výkriky zatratených duší. Jednu z týchto nahrávok si môžete vypočuť nižšie.

Zvuk zachytený na nahrávke vyššie, nie je ale v skutočnosti „zvuk pekla“, výkriky zatratených sú v skutočnosti zvukové efekty.

Kholský superhlboký vrt vedci uzatvorili v roku 1994 a zapečatili ho. Dôvodom, prečo tak spravili, bol nedostatok financií. Len pre zaujímavosť, nemusíte sa báť, že by ste do diery padli, nezmestili by ste sa. V skutočnosti je širokou len 23 centimetrov.

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť