mocenie potreba mocit
Ľudské telo, Veda a technika

Prečo máme väčšiu potrebu močiť, keď je nám zima?

Určite to poznáte, vytiahnete v mrazivých dňoch nohy z domu a vyberiete sa do ulíc, napríklad na vianočné trhy alebo koncert. Samozrejme, po pol hodinke či hodinke strávenej vonku, musíte ísť na toaletu. Hneď na začiatku vám povieme, že to nie je Murphyho zákon, ktorý vás núti ísť na toaletu hneď potom, ako ste vonku. Môže ta to úplne niečo iné.

Ak ste vonku a je chlad, tak môžete mať pomerne rýchlo pocit, že máte plný močový mechúr. Môže sa preto zdať, že zima „dokáže“ naplniť náš močových mechúr. V skutočnosti toto tvrdenie nie je klamlivé. Schováva sa za tým reakcia nášho tela na chlad. Tento fenomén sa volá diuréza, píše portál lifehacker.com.

Čo sa deje s našim telom, kde sme vystavení chladu?

Diuréza (latinsky: diuresis) je odborný pojem pre vylučovanie moču. Najčastejšie sa používa v súvislosti s rýchlosťou vylučovania moču, ide teda o množstvo moču vylúčeného za časovú jednotku.

V prípade, keď je telo vystavené chladu, tak dôjde k zúženiu krvných ciev okolo kože, takže naša krv (ktorá je teplá) viac cirkuluje okolo našich orgánov a je menej vystavená nízkym teplotám v blízkosti povrchu našej pokožky. To je okrem iného aj jeden z dôvodov, prečo prestávame pri nižších teplotách cítiť prsty na rukách a nohách. Krv sa stiahne z končatín „dovnútra“ tela.

Tento stav spôsobuje, že je náš krvný tlak o niečo vyšší, ako by bol normálne. Čo to ale znamená? V praxi sa to odzrkadlí v to, že obličky začnú krv filtrovať o niečo rýchlejšie, ako by to bolo normálne. Výsledkom tohto procesu je, uhádli ste, moč. Náš močový mechúr sa teda naplní skôr, ako by sa inak naplnil.

Ak sa vám zdá, že na toaletu musíte chodiť až príliš často, keď ste vystavený chladu, tak pamätajte na to, že ide o reakciu nášho tela na pocit chladu. Takže, ak sa oblečiete dostatočne teplo, tak nebudete mať nutkanie ísť tak skoro na toaletu.

Mimochodom, nezabudnite, že ak ste vystavený chladu a chodíte častejšie močiť, tak musíte aj viac piť, aby ste boli dostatočne hydratovaný.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť