modre oci
Nezaradené, Veda a technika

Osobný satelit len za 1000 dolárov

Aké sú podľa teba typické náklady na satelit? Milióny, alebo dokonca miliardy dolárov? Ide hlavne o to, aký veľký ten satelit bude.

Ak hovoríme o veľkých družiciach a o satelitoch pre NASA, máš pravdu. Ceny sa tam naozaj pohybujú vo vysokých číslach. Čo by sa však stalo ak by sme celý satelit zmenšili na rozmery zápalkovej škatuľky? Ceny by boli zrazu oveľa prístupnejšie, nemyslíš?

Presne takto rozmýšľali aj vedci z Univerzity Arizona State. Femto sat (skratka od Femto satelit) je malý satelit, ktorý váži menej ako 100 gramov (a to vrátane akéhokoľvek mini zaťaženia alebo pohonných hmôt).

„Satelit takýchto malých rozmerov si môže zaobstarať ktorákoľvek univerzita, ktorékoľvek laboratótium a vlastne hocitko len tak – pre hobby.“ Vyjadril sa vedúci výskumník Jekan Thanga (hlava robotických výskumov SpaceTREx).

11

img: asunow.asu.edu

Šikovná kozmická vecička meria len 3 centimetre a keďže neváži skoro nič, jej ceny sa budú pohybovať okolo 1000 dolárov (cca 875 eur). Ak by si sa ju však rozhodol poslať do vesmíru, musíš nazbierať ešte niečo cez 3000 dolárov (približne 2626 eur). Je to však stále nepredsatviteľne menej, ako pri bežných satelitoch.

Femto sat bol predstavený len tento týždeň na akcii ASU a je známy taktiež pod názvom SunCube. Vedci ho odovzdali spolu s papierom, na ktorom vysvetľujú aj to, ako môže táto nová technológia poskytnúť každému vesmírnemu nadšencovi osobný príjem informácií z kozma.

„Už teraz sa o tento výmysel zaujíma mnoho ľudí. Je to predsa niečo ako vlastné GoPro vo vesmíre, vďaka ktorému uvidíš vesmír presne tak, ako si sám predstavuješ.“


img: sciencealert.com

.src

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť