modre oci
Jednohubky

Nevídaný objav: 30-tonový meteorit v Argentíne

La Nacion informoval, že výskumníci z Chaco Association of Astronomy prednedávnom v Argentíne objavili obrovský 30-tonový meteorit.

 

Obor z vesmíru

„Bolo to veľké prekvapenie,“ vyjadril sa Mario Vesconi, prezident Astronomy Association of Chaco, pre argentínske noviny Clarin.

„Meteorit bol pochovaný v hĺbke 5 metrov, pričom jeho šírka dosahovala takmer 2 metre, “ doplnil Vesconi. Meteorit nazvali „Gancedo“ a predbežne uviedli, že môže vážiť až 30 800 kilogramov. Avšak, tím uviedol, že meteorit bude podrobený ešte jednému meraniu, aby tento údaj potvrdili.

Po druhom meraní nakoniec zistili, že sa sekli o 2 tony a meteorit tak váži iba 28 840 kg.

20160922_vedelisteze_meteorit_01img: via twitter.com

 

Jeden z mnoha

Objav bol urobený v oblasti Campo del Cielo, čo môže byť voľne preložené ako „Nebeské pole“. Nachádza sa v blízkosti hranice medze provinciami Chaco a Santiago del Estero, severozápadne od hlavného mesta Buenos Aires. Táto oblasť je pokrytá krátermi, ktoré tu zanechal železný meteorický roj približne pred 4000 rokmi. Najväčší kráter má rozmery 115 x 91 metrov.

Veľa z miestnych médií opisuje nález ako druhý najväčší objavený meteorit, hoci existujú nepotvrdené správy o 37-tonovom meteorite z rovnakej oblasti. Najväčší známy meteorit možno nájsť v Namíbii. „Hoba“, ako meteorit volajú, váži 60 ton a predpokladá sa, že na Zem dopadol pred 80 000 rokmi.

Potencionálna hodnota objaveného meteoritu ešte nebola stanovená. Avšak, miestny politik Livio Gutierrez uvítal tohto nového „obyvateľa“ Campo del Cielo a uvidelo, že je to vedecký míľnik, ktorý by mohol prilákať do oblasti mnoho nových návštevníkov.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť