modre oci
Fakty, Jednohubky

Sklenený 5D disk môže ukladať dáta tak dlho, ako existuje vesmír

Vezmite si všetko, čo ste doteraz vedeli o ukladaní dát a dajte to na bok, pretože vďaka nedávnemu výskumu sa USB kľúče alebo SD karty zmenia na niečo iné

01.glass-disc-University-of-Southampton-1020x610img: southampton.ac.uk

Vedecký tím v Optoelectronics Research Center (ORC) na University of Southampton totiž urobil prelomový objav, ktorý môže zmeniť všetko. Vedci vyvinuli úplne nový typ ukladania dát vo forme sklenených kotúčov s veľkosťou približne 50 eurocentovej mince. Dáta sú zakódované do malých nanoštruktúr vložených do skla. Tím vedcov sa domnieva, že ich vynález by mohol byť použiteľný pre ukladanie dát po dobu 13,8 miliardy rokov.

04.5d-data-storage-glass-disc-889x610img: southampton.ac.uk

Mnoho foriem ukladania dát prichádzajú a odchádzajú v priebehu rokov, pretože výpočtová technika sa stále vyvíja. Každá z nich je zlikvidovaná, po čase nahradená niečim väčším, lepším a omnoho odolnejším.

Zavedenie tohto skleneného 5-rozmerného disku nemusí byť žiadna horibilná veda. Každý tenký priehľadný disk má kapacitu 360 TB dát. Dokáže vydržať teplotu 190°, a to po veľmi, veľmi, veľmi dlhú dobu.

Tím prvýkrát predstavil koncept v roku 2013 a strávil uplynulé roky zdokonaľovaním techniky, ktorá zahŕňa vkladanie „nanomriežok“ do skleneného disku. Na rozdiel od CD alebo Blue-ray diskov, ktoré zaznamenávajú dáta v „drážkach“ na povrchu, technika ukladania dát 5D disku má väčšiu ochranu. Nepatrné štruktúry, ktoré obsahujú dáta nie sú také náchylné na vonkajšie mechanické poškodenie.

Vedúci ORC, profesor Peter Kazansky povedal: „Je to vzrušujúce si myslieť, že ste vytvorili technológiu, ktorá ukladá dokumenty a informácie a chráni ich pre ostatné generácie. Táto technológia môže zabezpečiť posledný záznam našej civilizácie: Všetko, čo sme sa naučili, nebude zabudnuté.“

02.printing-5d-data-storage-disc-1020x610img: southampton.ac.uk

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť