Fakty, Jednohubky

Tichý zabijak= palmový olej

V minulosti sme vás už informovali o tom, ako palmový olej vplýva na život orangutanov. (https://www.vedelisteze.sk/galerie/pouzivate-palmovy-olej-toto-si-pozrite) Ak však nepatríte k milovníkom zvierat, možno vám to nič nepovedalo. Máme pre vás aj ďalšie poznatky o tomto „tichom zabijakovi“- ako ho zvyknú nazývať odborníci.

,, … títo inteligentní akrobati z džungle v divočine vyhynú v priebehu 3 až 12 rokov (skôr než v r. 2015). Je taktiež odhadované, že biotop džungle bude úplne preč v rozmedzí 20 rokov (približne r. 2033), napísali sme.

Palmový olej sa získava sa z palmy olejnej a v Európskej únii patrí medzi najpoužívanejšie. Patrí mu až vyše 21% spomedzi všetkých používaných olejov. Je teda na druhej priečke po repkovom oleji (39%). Slnečnicový olej sa umiestnil až na treťom mieste s podielom viac ako 15%.

Tichý zabijak

Výrobcovia veľmi radi používajú tento olej. Je totiž lacný, stabilný, má dlhú dobu trvanlivosti a pri izbovej teplote sa netopí. Na obaloch býva často označovaný len ako „rastlinný olej“. Od tohto roku by sa to však malo podľa novej smernice EÚ zmeniť. V roku 2015 by sa to ale malo zmeniť a firmy by mali začať palmový olej označovať presným názvom – skratkou RSPO. Tichým zabijakom však nie je iba preto, lebo na výrobkoch nie je presne zaznačený, ale aj preto, že málokto vie o jeho nepriaznivých účinkoch. Palmový olej má totiž viac nasýtených mastných kyselín ako bravčové sadlo (a takmer 7- krát viac nasýtených mastných kyselín ako repkový olej). Výrazne teda prispieva k zvýšeniu cholesterolu v krvi. To vedie k zvýšeniu rizika infarktu alebo mŕtvice.

Takto sa snažilo Greenpeace presvedčiť firmu Nestlé, aby nekupovala palmový olej od spoločností, ktoré ničia dažďové pralesy.

Kde sa nachádza? 

Palmový olej sa používa najmä v potravinárstve. V sladkostiach, chipsoch, instantných polievkach, bujónoch a v mnohých iných potravinách. Nájdeme ho však aj v kozmetických prostriedkoch, v mydlách, súčasť masážnych prípravkov a pod.

Pozrite si ešte jednu zaujímavú reklamu, v ktorej krutá realita zaslepenému páru otvori oči.  

.src .src
Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť