Jednohubky

Viete prečo vám zvráskavejú prsty po dlhom kúpeli? Nie je to priveľkou hydratáciou…

Skoro každý si už zrejme všimol, že po dlhom relaxačnom kúpeli alebo bláznení sa v bazéne/mori, vaše prsty na rukách a nohách zvráskavejú a vyzerajú ako sušená slivka. Zamýšľali ste sa niekedy prečo tomu tak je?

Po desaťročia vedci verili, že táto reakcia je spôsobená vrchnou vrstvou pokožky (epiderma), ktorá absorbuje okolitú vodu. Vonkajšia vrstva kože je pevne uchytená k vrstve pod ňou (derma), ktorá nie je schopná expandovať. Verilo sa, že aby vonkajšia vrstva kompenzovala neflexibilnosť spodnej, zväčšovala sa vráskavením.

pokozka

img: biologia-tezy.webnode.sk

Avšak, v roku 1935 skupina vedcov, ktorá vykonávala laboratórne testy zistila, že k tejto reakcii nedôjde pokiaľ sú poškodené nervy v prstoch. Došli k záveru, že vrásky sú reakcia ľudského nervového systému.

V skutočnosti, neurológovia naznačujú, že výskyt vrások môže mať evolučnú funkciu: Vrásky vaším prstom totiž môžu pomôcť lepšie priľnúť na vlhký povrch. V roku 2013 bola pre tento účel vykonaná séria pokusov. Účastníci v nich mali zdvíhať suché aj vlhké objekty, pričom raz mali suché prsty a inokedy vlhké a vráskavé. Účastníci zdvíhali mokré predmety o 12% rýchlejšie s vráskavými prstami.

Vráskavé prsty

img: via dailymail.co.uk, Alamy

Takže sa zdá, že vaša koža sa stáva vráskavá aby fungovala ako dezén pneumatík, čo umožňuje väčšej ploche vašej pokožky byť v kontakte s povrchom a tým mať lepšiu priľnavosť.

Takže nabudúce, keď vaše prsty na rukách alebo nohách zvráskavejú, uvedomte si, že je to len ďalší signál toho, aké je naše telo úžasné!

wrinkled-finger

img: via todayifoundout.com

Zdroj titulnej fotky: supercurioso.com

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť