modre oci
Nezaradené

Prečo zmenil Severný pól svoj smer?

Ešte v minulom storočí sa posúval úplne iným smerom ako teraz. Prečo?

V roku 1900 sa Severný pól posunul každý rok smerom na západ okolo 10 cm. No v roku 2000 nastala zmena. Posunul sa o 75° na východ a začal sa pohybovať rýchlosťou približne 17 cm za rok. ,,Už sa nepohybuje smerom k Hudsonovmu zálivu ako voľakedy, ale smerom na Britské ostrovy,“ povedal jeden z výskumníkov, Surendara Adhikari z NASA Jet Propulsion Laboratory.

Aj keď je šokujúce, že Severný pól sa smeruje k Anglicku, menej prekvapivé je to, čo sa skrýva za touto zmenou. Tím vedcov z NASA zistil, že práve my ľudia sme do značnej miery na vine tomuto stavu. Odpoveďou je deficit vody v Eurázii. Nedostatok vody na Indickom subkontinente a v oblasti Kaspického mora spôsobil presun smerovania Severného pólu.

Predtým sa vina prikladala zmene klímy a topeniu ľadovcov v Grónsku, no Adhikari potvrdil, že tamojšie zmeny nespôsobili zmenu rotácie pólu. Strata vody v regióne medzi Európou a Áziou sa síce ani zďaleka nepribližuje zmenám, ktoré sa dejú v arktických oblastiach, no vedecký tím zistil, že os rotácie je zvlášť citlivá na zmeny, ktoré sa dejú okolo 45° zemepisnej šírky- na sever aj na juh.

.src

img: Marion Doss/Flickr

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť