modre oci
Ľudské telo, Veda a technika

Prečo majú muži ráno erekciu?

Páni, určite sa vám to už stalo, zobudili ste sa s erekciou penisu. Pýtali ste sa niekedy, prečo sa to deje? Tejto téme sa podrobne venoval portál univerzity University of Newcastle.

Ranná erekcia penisu sa v medecíne volá i „nocturnal penile tumescence“ a nie je len zaujímavý fyziologicky jav, ale rovnako môže povedať veľa aj o zdraví pacienta.

Ranná erekcia postihuje všetkých mužov. Dokonca aj tých, ktorí sú ešte len v maternici a čakajú, kým sa dostanú na svet! Ak ste sa niekedy pýtali, či niečo podobné prežívajú aj ženy, tak odpoveď je áno. Ony sa môže stretnúť s erekciou klitorisu.

Ďalej treba spomenúť, že všetci chlapi bez erektilnej dysfunkcie sú erekciami poctení a bežne sa vyskytujú približne tri až päťkrát počas spánku a to s odstupom času asi 90 minút. Ak máte pravidelnú erekciu počas noci alebo ráno, tak vedzte, že je to dobré znamenie! Aby došlo k erekcii, musia správne fungovať rôzne veci. V prípade potreby sa musia uvoľňovať hormóny, steny tepien sa musia roztiahnuť, aby krv mohla prúdiť do penisu, a nervový systém musí spoľahlivo prenášať signály.

Môžem dosiahnuť erekciu aj bez sexuálneho vzrušenia?

Na to, aby ste sa ráno zobudili so stoporeným penisom, tak nemusíte mať erotické sny. Erekcie penisu sa vyskytujú v reakcii na komplexné účinky nervového systému a endokrinného systému na krvné cievy v penise.

Krv je zachytená vo svaloch penisu, čo spôsobuje rozšírenie penisu, čo vedie k erekcii. Za normálnych okolností, keď ste vzrušení, tak mozog vyšle signály, aby telo začalo produkovať hormóny. V dôsledku toho dôjde k stoporeniu penisu. Rovnaký mechanizmus sa môže ale vyskytnúť aj bez zapojenia mozgu v nekontrolovanom reflexnom pôsobení, ktoré je v mieche. To vysvetľuje, prečo ľudia s poškodenou miechou môžu stále dosiahnuť erekciu a zároveň prečo môžete dosiahnuť erekciu, keď nie ste sexuálne vzrušení.

A čo spôsobuje erekciu počas spánku?

Aj keď bolo v priebehu rokov navrhnutých niekoľko rôznych teórií na vysvetlenie toho, čo spôsobuje erekciu počas spánku, tak stále nemáme jednoznačnú odpoveď. Jedna z teórií, ktorá vyčnieva nad ostatnými tvrdí, že počas REM spánku je spomalená produkcia norepinefrínu. Toto je chemikália, ktorá je primárne zodpovedná za udržanie uvoľneného penisu. No aktivita časti mozgu, ktorá udržiava hladinu norepinefrínu, je v čase REM spánku nižšia. To umožňuje, aby sa mechanizmy vzbudenie súvisiace s testosterónom vyskytli ľahšie, čo vedie k erekcii.

No nejde o jedinú teóriu, ktorá vysvetľuje nočnú erekciu. Ďalšou teóriou je, že telo produkuje viac oxidu dusnatého počas REM spánku. Oxid dusnatý je zodpovedný za uvoľnenie krvných ciev v penise. To spôsobí, že tepny sa rozšíria a penis sa začne plniť krvou.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť