psy cuch smrad tieto vone nemaju radi_titulka
Zaujímavosti, Zvieratá

Prečo si psy očuchávajú zadky, keď sa stretnú? Toto sa schováva za týmto pre nás čudným správaním!

Možno aj vy máte v domácnosti psa a ten je pre vás niekedy záhadou, prečo robí to, čo robí. Možno ste už rozmýšľali nad tým, prečo pes po tom, ako vykoná potrebu, tak často nohami hrabe do trávy. Vedzte, že to nerobí len tak, ale má to dôvod. Robia to preto, aby pomohli rozšíriť pach moču a to vďaka tomu, že zahrabávanie im umožňuje vytvoriť dlhšie trvajúce značky svojej prítomnosti. Okrem oného pomocou zahrabávania zanechávajú za sebou aj pach z vlastných labiek. Vône sa totiž môžu uvoľňovať z medziprstových vankúšikov alebo vankúšikov na labkách. Inými slovami, robia to preto, aby dali najavo ďalším psom, že tam boli.

Jedno z ďalších správaní psov, ktoré ste si určite všimli, je, že keď sa stretnú dva psy, a samozrejme, nezačnú sa hneď biť, tak si oňuchávajú zadok. Ide o pre nás nepochopiteľné správanie, ale ako správanie vyššie, ani toto nerobia len tak „pre srandu králikovú“, odhalila nedávna štúdia.

Pes má neporovnateľné lepší čuch ako človek

Nie je žiadnym tajomstvom, že čuch psa je násobne lepší ako ten náš. Je to spôsobené tým, že povrch nosovej sliznice, ktorá obsahuje čuchové receptory, je u psov oveľa väčšia. Kým ľudia majú približne 5 miliónov čuchových receptorov, psy ich majú medzi 125 až 300 miliónmi v závislosti od rasy. Taktiež treba povedať, že časť mozgu, ktorá spracováva vône, je oveľa väčšia u psov ako u ľudí. Všeobecne sa predpokladá, že psy majú čuchovú schopnosť, ktorá je minimálne 10 000-krát lepšia než ľudská, ale v niektorých prípadoch to môže byť až 100 000-krát lepšie.

Análne žľazy sú ako „psí profil na Facebooku“

Čuch v súvislosti s ovoniavaním zadkov nespomíname náhodne. Pomocou neho totiž dokážu získať informácie o druhom psovi a dokážu ich správne interpretovať. Ešte v 70. rokoch minulého storočia výskumníci odhalili, že psy majú na každej strane konečníka špeciálne análne žľazy, ktoré vylučujú páchnuce chemické zlúčeniny. Tieto sekréty, ktoré vylučujú, sú nositeľmi informácií, približuje web livescience.com. Na toto výskumníci prišli len nedávno a to 3 roky dozadu.

Výskumníci si preto myslia, že tieto sekréty sú nositeľmi informácií. Nedošli ale k tomu náhodne. Tieto sekréty porovnali z análnych žliaz samcov a sučiek a zistili, že niektoré chemikálie vylučujú iba zástupcovia rovnakého pohlavia. Rovnako sa im podarilo odhaliť, že tieto sekréty sa zároveň od seba líšia množstvom a zložením a to aj u psov rovnakého pohlavia a plemena. Vďaka tomu sú psy, ktoré si „pričuchnú“ k zadku ďalšieho psa, dokážu rozpoznať rôzne identifikačné vlastnosti psa.

„Každá chemikália uvoľnená psom pravdepodobne prenesie špecifické informácie inému psovi, ale vedci ešte musia rozlúštiť tento kód vône.“, vysvetľuje web Livescience.com.

Každý pes má svoj vlastný pachový profil a prostredníctvom neho sa môžu iné psy dozvedieť o nich viac. V prenesenom slova zmysle, ide o akýsi „profil na sociálnej sieti“ a pes tým, že si pričuchne, sa pozrie na to, s kým sa vlastne rozpráva.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť