usadenina z kavy
Jednohubky, Recepty, Zaujímavosti

Vyhadzujete usadeninu z kávy?! Nerobte to! Pozrite sa na 7 spôsobov, ako ju môžete využiť

Možno aj vy ste dnes začali deň dobrou kávou, aby ste sa nakopli. Už pár minút potom, ako si dáte dúšok kávy, tak kofeín sa dostane do vašej krvi a po približne 10 až 20 minútach sa cítime nakopnutý.

Či už si dáte „turka“ alebo kávu zo stroja, tak vedľajším produktom sú usadeniny, ktoré zväčša skončia v koši. Usadeniny z kávy väčšina z nás považuje odpad. Nie je ale tomu celkom tak. Poďme sa nižšie pozrieť na rôzne možnosti, ako môžete usadeniny z kávy využiť.

Na čo všetko môžete použiť usadeninu z kávy?

Usadenina z kávy dokážu neutralizovať zápach

Možno ste to nevedeli, ale usadenina z kávy je skvelým lapačom rôznych aróm. Skúsiť to môžete aj vy, napríklad v chladničke. Vložte pohár s kávovou usadeninou do chladničky a už po pár hodinách, nebudete cítiť rôzne nepríjemné pachy, ktoré sa môžu z času na čas v nej objaviť.

Odstráňte pachy z rúk

Rovnako môžete použiť zmes kávovej usadeniny s troškou vody na to, aby ste odstránili z rúk rôzne pachy, napríklad potom, ako budete čistiť cibuľu a podobne.

Odstraňovač mastnoty

Možno aj vy máte pod kuchynskou linkou kvantum rôznych chemikálií, pomocou ktorých odstraňujete mastnotu z hrncov. Nuž, možno ste to nevedeli, ale kávovú usadeninu môžete použiť ako prírodný čistiaci prostriedok na odstránenie mastnoty z panvice či iného kuchynského náradia. Je to možné vďaka abrazívnym vlastnostiam usadeniny, čo znamená, že môže pôsobiť ako jemný brúsny materiál.

Okrem iného usadeniny môžu obsahovať rôzne prírodné kyseliny, ako je napríklad kyselina chlorogénová, ktoré môžu pôsobiť na rozpúšťanie olejov a tukov.

Nezabudnite ale, že na to, aby ste maximalizovali tento účinok, tak je potrebné čistiť panvicu ešte kým je teplá.

„Kávová usadenina by mala pôsobiť ako abrazívo a zároveň absorbovať mastnotu.“

Môžete opraviť poškodený nábytok

Ak máte v domácnosti drevený nábytok, ktorý má podobnú farbu, ako kávová usadenina, tak ju môžete zmiešať s troškou oleja. Následne vám vznikne pasta, pomocou ktorej môžete pretrieť drobné škrabance, aby ich nebolo vidno.

Dokonalé hnojivo pre rastliny

Či už ste vášnivým záhradkárom alebo máte doma len jednu či dve kvetiny, tak kávové usadeniny sú skvelým hnojivom pre vaše rastliny, aby sa im dobre darilo. Je to z dôvodu, že kávová usadenina obsahuje vysoký obsah dusíka, fosforu, draslíka a ďalších minerálov.

Na odplašenie škodcov

Pravdepodobne ste to nevedeli, ale kávová usadenina obsahuje kofeín a kyselinu tánovú, ktoré sú pre niektoré druhy škodcov odpudivé. Aplikovaním usadeniny v okolí rastlín alebo priamo na pôdu môže dôjsť k odplašeniu mravcov, slimákov, a ďalších drobných škodcov.

Na výrobu sviečok

Posledný tip je pre kreatívne duše. Pridaním kávovej usadeniny do vosku môžete vytvoriť aromatické sviečky s jemnou kávovou vôňou.

Na čo najbližšie použijete kávové usadeniny vy? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť