Vajicka roznych farieb
Jednohubky, Recepty, Zaujímavosti, Zvieratá

Prečo majú slepačie vajíčka rozličnú farbu? A je pravda, že hnedé vajíčka sú najvýživnejšie?

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo sú vajcia od kurčiat rôznych odtieňov? Farebná škála je skutočne široká, vajcia môžu byť biele, krémové, hnedé, modré alebo dokonca zelené. Prečo majú vajcia takú škálu farieb a ovplyvňuje to ich chuť alebo výživovú hodnotu? Štátna univerzita v Michigan prináša odpovede na tieto otázky.

Farba vajec je v skutočnosti dôsledkom genetiky každej sliepky. Plemeno kurčiat určuje, aký odtieň vajec budú produkovať. Tento jav je špecifický pre každý druh kurčiat. Napríklad sliepky plemena Leghorn znášajú vajcia bielej farby, zatiaľ čo plemeno Orpington produkuje hnedé vajcia a plemeno Ameraucana sa podpisuje pod modrú farbu vajec. Okrem toho existuje kurča Olive Egger, ktoré je výsledkom kríženia sliepok a kohútov z hnedého a modrého plemena. To je dôvodom, prečo jeho vajcia majú olivovo zelený odtieň. Zaujímavosťou je, že sa stačí pozrieť na farbu lalokov na hlavičke kurčiatka. Obvykle kurčatá s bielymi lalokmi produkujú biele vajcia.

Ako vznikajú jednotlivé farebné odtiene?

Všetky vajcia sa začínajú ako biele. Avšak tieto, ktoré sú znesené v iných farbách, sú takto sfarbené vďaka pigmentom, ktoré sa postupne nanášajú na vajíčka počas ich cesty v slepačom vajcovode. Celý tento proces trvá približne 26 hodín. Práve tento pigmentačný proces vytvára farebnú rozmanitosť vajec. Vtáky plemena Ameraucana majú pigment oocyanín, ktorý sa ukladá priamo na vajíčko ako prechádza cez vajcovod. Tento pigment preniká do škrupiny vajca, čo spôsobuje, že aj vnútro aj vonkajšok vajca sú modrej farby.

Pri kurčatách, ktoré nesú hnedé vajcia, sa pigment s názvom protoporfyrín ukladá na povrch vajec neskôr, až keď je proces tvorby škrupiny v pokročilom štádiu. Pigment teda nepreniká dovnútra vajíčka, iba ho zafarbí zvonku. Preto sú vo vnútri hnedé vajcia v skutočnosti biele. V prípade vajec so zeleným odtieňom ovplyvňuje farbu vajca hnedý pigment, ktorý prekryje modré vajce, čím vznikne charakteristický olivový odtieň. Intenzita zelenej farby výsledného vajca závisí od intenzity hnedého pigmentu.

Je fascinujúce, ako genetika a pigmenty spolupracujú na vytváraní tejto farebnej palety vajec. Každé plemeno kurčiat má svoj vlastný genetický základ, ktorý ovplyvňuje farbu a pigmentáciu vajec, čo vedie k jedinečnej vizuálnej a aj chuťovej skúsenosti pre každého milovníka vajec.

Sú hnedé vajcia skutočne najvýživnejšie?

V posledných rokoch sa medzi spotrebiteľmi rozšírila predstava, že hnedé vajcia sú zdravším a výživnejším výberom oproti iným vajciam. Tento mýtus však získava nový pohľad vďaka nedávnemu výskumu od programu rozšírenia inkubácie a embryológie na Univerzite Illinois, dopĺňa web Foodal.com.

Výskum, ktorý bol uskutočnený tímom odborníkov na univerzite, zistil, že farba slepačích vajec nemá vplyv na ich výživovú hodnotu. Bez ohľadu na farbu škrupiny, všetky vajcia obsahujú rovnaké množstvo živín, ak sú sliepky kŕmené podobným stravovacím režimom. Z tohto výskumu teda jednoznačne vyplýva, že konzumácia hnedých vajec neposkytuje žiadnu skutočnú výživovú výhodu oproti iným vajciam. Odborníci preto odporúčajú, aby spotrebitelia pri výbere vajec nekládli dôraz na farbu škrupiny, ale skôr na kvalitu stravy a životné podmienky sliepok, ktoré tieto vajcia vyprodukovali.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť