zazracne kura mike kura bez hlavy_titulka
Zdroj: unsplash.com (Ben Moreland)
Jednohubky, Zaujímavosti, Zvieratá

Zázračný Mike: Kura, ktoré žilo 18 mesiacov bez hlavy. Ako dokázalo prežiť?!

Pre mnohých je život bez hlavy nepredstaviteľný. Nie je sa čomu čudovať, veď v hlave máme mozog, ktorý riadi všetko, čo robíme. No aj napriek tomu existuje viacero mýtov, ktoré hovoria o tom, že po oddelení hlavy od tela, hlava ešte nejakú dobu žije. Fyzicky to nie je ale možné, lebo po oddelení hlavy od tela dôjde k náhlemu poklesu krvného tlaku vo vnútri hlavy. A v dôsledku toho neuróny v mozgu veľmi rýchlo stratia kyslík a energiu, ktorú potrebujú na udržanie normálneho modelu elektrickej aktivity, a to je aktivita, ktorá podporuje poznanie a uvedomenie. Preto bez tejto životne dôležitej zásoby kyslíka vedomie nemôže vydržať.

V prípade časti zvierat je ale situácia mierne iná. V minulosti existovalo kura, ktoré žilo 18 mesiacov bez hlavy. Pýtate sa, ako je to možné, že prežilo?

Zhoda náhod mu zachránila život

10. septembra 1945 farmár Lloyd Olsen z Fruita v Colorade plánoval večeru so svojou svokrou a jeho manželka ho poslala na dvor, aby priniesol späť kura. Olsen si vybral päť a pol mesačné kura Wyandotte menom Mike. Sekera odstránila veľkú časť hlavy, ale minula krčnú žilu, pričom jedno ucho a väčšina mozgového kmeňa zostali neporušené, opisuje príbeh Wikipedia.org.

No napriek tomu, že Oslen sťal kuraťu hlavu, tak to stále chodilo a motalo sa, hoci nemotorne. Dokonca sa kurča pokúšalo neskôr aj kikiríkať. No zvuk pozostával z bublavého zvuku vydávaného v jeho hrdle

„Mike nezomrel, Olsen sa namiesto toho rozhodol postarať sa o vtáka. Kŕmil ho zmesou mlieka a vody pomocou kvapkadla a dával mu malé zrnká kukurice a červy.“

Majiteľ tohto kurčaťa si prišiel na pomerne slušný balík peňazí. Ako sa odohral tento príbeh, tak sa stal senzáciou a on to využil vo svoj prospech. Chodil s kurčaťom po predstaveniach a na vrchole svojej slávy zarábal 4,500 tisíc dolárov mesačne, čo je dnes približne 54,6 tisíc.

No vráťme sa späť k téme, čo zachránilo Mikeovi život. Zistilo sa, že sekera minula krčnú žilu a zrazenina krvi zabránila, aby kurča vykrvácalo. Vďaka tomu mohla krv aj naďalej cirkulovať telom kurčaťa a zásobovať dôležité orgány živinami.

A hoci väčšina hlavy kurčaťu chýbala, tak väčšia časť mozgového kmeňa zostala neporušená. To umožnilo kuraťu, aby základné činnosti, ako je napríklad dýchanie, tlkot srdca a podobne, zostali aj naďalej funkčné.

Kurča nakoniec 17. marca 1947 počas turné vo Phoenixe v Arizone  zomrelo. Stalo sa tak potom, ako sa Mike na hotelovej izbe udusil hlienom, ktorý nedokázali Olsenovci odstrániť z dôvodu, že nemali po ruke injekčnú striekačku, pomocou ktorej by ho odstránili. Túto striekačku pritom zabudli na vystúpení.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť