Jednohubky

Precestujte svet vďaka virtuálnym okuliarom

Okuliare prešli dlhoročným vývojom a začiatkom budúceho roka by sa mali dostať do sériovej výroby.

Pôvodne sa mali využiť v oblasti počítačových hier. No vývojári sa rozhodli ich schopnosti predviesť ľuďom aj pri akomsi „virtuálnom cestovaní“. To umožnili ľuďom aj vďaka kabíne Teleporter: „Teleporter virtuálne prenesie osobu do dovolenkovej destinácie. Je to súčasť nášho cieľa prinášať technologické inovácie v rámci cestovania. V spolupráci s partnermi Oculus Rift, Relevent a Framestore sa nám podarilo vytvoriť tento 4-D virtuálny zážitok,“ hovorí o okuliaroch jeden z výrobcov a dodáva, „Keď si návštevník po príchode nasadí okuliare Oculus Rift a slúchadlá, zažíva niečo, čo sme nazvali prostredie virtuálnej reality. Hmla prúdi okolo vašej tváre, fúka na vás vietor, zem sa natriasa pod vašimi nohami. Približuje sa to k tomu, ako keby ste tam naozaj stáli.“ Použitá technológia 4-D zmyslového vnímania dokáže počas niekoľkých sekúnd preniesť používateľa na vybrané miesta z celého sveta. Kabína Teleporter okrem vizuálneho a zvukového zážitku dokáže simulovať najrôznejšie vonkajšie vplyvy- dážď, vietor, hmla a podobne.

„4-D zážitok v kabíne je skvelý, vidíte ako vás to vťahuje priamo do prostredia. Toto je významná technológia, ktorá by sa v blízkej budúcnosti mohla aplikovať i do počítačových hier,“ hovorí jeden z ľudí, ktorý si okuliare v špeciálnej kabíne vyskúšal. Ľudia mali možnosť si na vlastnej koži vyskúšať prechádzku po čiernej piesočnej pláži Maui v Havaji, mohli si pozrieť virtuálnu verziu hotelu Marriott a jeho okolia a na záver ich zariadenie prenieslo na vrchol mrakodrapu v Londýne. Za všetkým stojí sieť hotelov Marriott, ktorá plánuje zariadenie Teleporter rozšíriť o nové virtuálne destinácie a časom sa tak môže stať bežnou zábavnou službou pre návštevníkov hotela.
„Je to dobrý spôsob, ako predstaviť ľuďom nové miesta na cestovanie, kde predtým neboli. Nemusíte nikam ísť a pritom zažívate niečo nové a možno vás to presvedčí, že práve na to miesto chcete cestovať,“ povedal ďalší zo šťastlivcov, ktorý si vyskúšal virtuálne cestovanie.

Marriott-Hotels-Oculus-Rift-VR-Teleporter-5-640x344

Pravidlá preberania obsahu

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť