prsne implantaty a plavanie
Jednohubky, Zaujímavosti

Fungujú silikónové prsia vo vode ako nafukovacia vesta?

Ste zvedaví, či je možné plávať s prsnými implantátmi a či nadnášajú ľudské telo nad vodou? Táto otázka sa stáva stále bežnejšou, najmä pre tých, ktorí milujú tráviť čas na pláži alebo v bazéne. Plastický chirurg Jon Harrell z Westonskej plastickej chirurgie, zisťuje, že mnoho jeho pacientiek vyjadruje záujem o to, ako ich prsné implantáty budú interagovať s vodou, informuje stránka plastickej chirurgie vo Weston.

S prsnými implantátmi sa môžete kúpať, ale… no fungujú ako nafukovačka?

Podľa neho prsné implantáty väčšine žien nebránia v plávaní. Je však stále dôležité vedieť, čo môžete očakávať, najmä ak si plávate v oceáne alebo bazéne. Budú fungovať ako nafukovačka?

„Prsné implantáty nie sú navrhnuté ako plavecké pomôcky a nemajú schopnosť vás nadnášať,“ vysvetľuje doktor Harrell. „Nemyslite si, že budú fungovať ako nafukovacia vesta. To nie je ich účel.“

Inými slovami, prsné implantáty nie sú flotačným zariadením. Nebudú vás nadnášať. Nie sú vhodnou alternatívou záchrannej vesty. Táto informácia môže byť pre niektorých prekvapivá, ale je dôležité si uvedomiť, že prsné implantáty nie sú plaveckými zariadeniami a nemajú žiadne vplyvy na hustotu vášho tela vo vode. Bez ohľadu na veľkosť, tvar, výplň alebo umiestnenie implantátov, plávanie s nimi nebude odlišné od plávania bez nich. Inými slovami, ak vám dôjde vo vode dych, tak vám prsné implantáty nepomôžu, aby vás udržali nad vodou. No plastický chirurg ubezpečuje, že ženy s prsnými implantátmi môžu bezpečne a pohodlne plávať.

„Pre väčšinu žien sú prsné implantáty úplne neviditeľné pri plávaní a neovplyvňujú ich pohyb vôbec,“ hovorí doktor Harrell.

Prsné implantáty môžu mať negatívny vplyv na výkon profesionálnych športovcov

V polovici osemdesiatych rokov sa rozpútala menšia polemika o vplyve prsných implantátov na maximálnu rýchlosť plavcov. Súťažná plavkyňa, ktorá podstúpila operáciu na vloženie prsných implantátov, tvrdila, že tieto zmeny znížili jej maximálnu rýchlosť vo vode až o 20 %. Avšak, chirurgovia, ktorí sa snažili modelovať a predpovedať tento efekt, tvrdili, že skutočný úbytok rýchlosti by bol oveľa menší a to len okolo 11 %. Ak ste teda profesionálna športovkyňa, tak je na zvážení, či sú pre vás vhodné.

Aby sa táto kontroverzná téma objektívne preskúmala, iní chirurgovia sa rozhodli vykonať experimenty na univerzitných plavcoch. Plavci dostali za úlohu umiestniť si do plaviek nafukovacie gumené loptičky a následne analyzovať ich vplyv na rýchlosť plávania. Výsledky týchto pokusov odhalili, že plavci dosahovali časový pokles o 9-12 %.

Pre súťažnú plavkyňu by to mohol byť dôležitý faktor, ktorý by ju mohol presvedčiť počkať s plastikou pŕs, kým ukončí svoju súťažnú kariéru, pretože zmena v rýchlosti môže mať pre športovca zásadný vplyv na jeho výkonnosť.

Na druhej strane si treba si uvedomiť, že prsné implantáty sa od osemdesiatych rokov minulého storočia výrazne posunuli vpred. Moderné implantáty ponúkajú rôznorodé možnosti umiestnenia, výplne a vonkajšie obaly, ktoré zabezpečujú lepšiu a prirodzenejšiu integráciu s telom. Zatiaľ však neexistujú žiadne recenzované štúdie, ktoré by poskytovali údaje o moderných prsných implantátoch a ich vplyve na súťažné plávanie.

Preto ak sa rozhodnete pre profesionálny šport, môže byť vhodné dôkladnejšie zvážiť neoficiálne dôkazy o vplyve prsných implantátov na športovú výkonnosť.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť