oci zrak_titulka
Jednohubky, Ľudské telo, Zaujímavosti

Koľkokrát denne priemerný človek žmurkne? Mimochodom, vedeli ste, že 10% času, čo bdieme, máme zavreté oči?!

Žmurkanie je pre nás rovnako prirodzené ako dýchanie. Rozmýšľali ste ale niekedy nad tým, koľkokrát žmurkneme v priebehu dňa? Ak ste odpovedali, že veľa, vedzte, že máte pravdu! Predtým ale, ako sa vrhneme k presnému číslu, tak si ešte niečo povieme o význame žmurkanie a prečo je pre nás dôležité.

Prečo je žmurkanie pre ľudské oči tak dôležité?

Skúste najbližšiu minútu až dve nežmurkať a zistíte, že vás začnú oči páliť prípadne svrbieť alebo dôjde k inému podráždeniu. Dôvodom je, že oči, keď nežmurkáme, vysychajú. Keď zavriete vaše oči, tak tento pohyb vyvíja tlak na žľazy, prostredníctvom ktorých dochádza k uvoľneniu vlhkosti. Táto vlhkosť vytvára film známy ako slzný film, ktorý pomáha udržiavať vaše oči chránené a zvlhčené. Slzný film a slzy sú tvorené vodou, olejom a hlienom (a stovkami ďalších zložiek).

Vďaka tomu, že žmurkáme, zvlhčujeme naše oči. Rovnako ale, slzy, ktoré sa pri žmurkaní rozprestierajú po oku, obsahujú dôležité látky, ako sú proteíny a glukóza, ktoré sú nevyhnutné pre výživu rohovky a spojivky. Taktiež majú aj antibakteriálne vlastnosti, ktoré pomáhajú chrániť oči pred infekciami.

Zaujímavosťou je, že niektoré štúdie hovoria, že žmurkanie má ale ešte ďalší význam. Je ním odpočinok vášho mozgu bez vizuálnych podnetov. Nech je ale ako chce, prejdime k úvodu článku, koľkokrát denne žmurkneme? Máte nejaký tip? Poďme sa teraz pozrieť na presné číslo nižšie.

Koľkokrát denne priemerný človek žmurkne

Odpoveď, ako už asi tušíte, bude v tisícoch. Možno vás to ale prekvapí, tak to číslo nie je až tak šialené. Niektorí z nás urobia dokonca viac krokov denne, ako si priemerný človek žmurkne. Nechcete ešte váš tip revidovať?

Priemerný človek za jednu minútu žmurkne približne 15 až 20-krát. To znamená, že za jednu hodinu žmurkneme 900 až 1200-krát. Ak by sme brali do úvahy, že sme denne aktívni 16 hodín, tak za deň žmurkneme od 14 400 až po 19 200-krát. Koľko ste tipovali?

Ďalším zaujímavým faktom je, že približne 10% času, ktorí bdieme, máme zatvorené oči.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť