pes v posteli_titulka
Ľudské telo, Zaujímavosti, Zvieratá

Viete, aké rizika vám hrozia, ak spíte so svojím psom či mačkou v posteli?

Život s domácim miláčikom môže prinášať množstvo zdravotných výhod, no to ešte neznamená, že úplne všetko týkajúce sa zdieľania domova so zvieratami je bezproblémové. Jedným z diskutovaných aspektov je otázka, či nechať zviera spať v posteli, čo môže vyvolať niekoľko obáv, píše Cleveland Clinic.

V prvom rade, zdieľanie postele s domácim miláčikom môže ovplyvniť kvalitu spánku. Nočné návyky psov a mačiek môžu rušiť spánok ich ľudských spoločníkov. Napríklad, pes, ktorý sa v noci hýbe alebo kňučí zo sna, môže prerušiť pokojný spánok svojho majiteľa. Nedostatok spánku je vážny problém, ktorý môže viesť k rôznym zdravotným komplikáciám, vrátane diabetesu 2. typu, ochorenia srdca, demencie, depresie, a dokonca aj obezity.

Okrem toho, prítomnosť domácich zvierat v posteli môže zvýšiť riziko alergií a astmy, pretože môže dochádzať k dlhodobému vystaveniu alergénom, ako je srsť, čo môže spôsobiť dýchacie problémy. Navyše tu existuje riziko prenášania parazitov, ako sú blchy a kliešte, z domácich miláčikov na ľudí, čo môže viesť k svrbeniu, podráždeniu pokožky a dokonca k vážnym chorobám ako je lymská borelióza. V neposlednom rade, zvieratá môžu byť nositeľmi rôznych chorôb, ktoré sa môžu prenášať na ľudí, čo predstavuje ďalšie zdravotné riziko. Psy aj mačky môžu mať navyše pri spánku inštinktívnu reakciu na rušenie, čo môže zahŕňať použitie pazúrov alebo zubov na obranu. To zvyšuje riziko infekcie pri uhryznutí alebo poškriabaní.

Prečo pes v posteli áno?

Rozhodnutie o tom, či nechať svojho domáceho miláčika spať v posteli s vami, môže byť zložité. Existuje niekoľko dôvodov, prečo by ste mohli túto možnosť zvážiť.

Napriek obavám však existujú aj dôvody, prečo ľudia radi spia so svojimi domácimi miláčikmi. Prítomnosť zvieraťa v posteli môže zvýšiť pocit šťastia a pohody a tiež poskytnúť pocit bezpečia a teplo, čo môže byť veľmi príjemné, najmä počas chladných nocí. Interakcia so zvieracím priateľom môže pozitívne ovplyvniť našu náladu a znížiť stres. Čas strávený so zvieraťom môže mať upokojujúci účinok, ktorý môže dokonca prispieť k lepšiemu spánku. Niektorí majitelia sa cítia lepšie, keď majú svojho miláčika v blízkosti.

Ak sa rozhodnete nechať svojho miláčika spať v posteli s vami, existujú niektoré tipy, ako zabezpečiť, aby to negatívne neovplyvnilo váš spánok.

Na minimalizáciu alergií a astmy spojených so zvieracou srstou môže pomôcť vysokoúčinný vzduchový filter. Časté pranie posteľnej bielizne môže zas pomôcť odstrániť srsť a ďalšie nečistoty, ktoré sa môžu hromadiť v posteli. Pravidelné kúpanie domácich zvierat môže rovnako pomôcť minimalizovať prítomnosť mikróbov a parazitov v posteli.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť