pes naklonena hlava
Jednohubky, Zaujímavosti, Zvieratá

Prečo nám psy olizujú tvár či iné časti tela?

Ak ste majiteľom psa, pravdepodobne ste už zažili momenty, keď vám váš chlpatý priateľ olízal tvár. Môže sa vám to zdať milé alebo naopak nepríjemné, no prečo psi vlastne olizujú naše tváre?

Podľa odborníkov sa lízanie tváre u psov vyvinulo zo správania vlčieho šteniatka, ktoré olizovalo ústa dospelých jedincov na vyvolanie vracania čiastočne strávenej potravy. Takto šteňatá prechádzajú od cicania materského mlieka k jedlu, ktoré je čiastočne natrávené, ale pevnejšie ako mlieko, približuje web Petmd.com. No prejdime teraz ku psom, ktoré obývajú s nami domácnosť.

Lízanie tváre iného psa alebo človeka je považované za normálne spoločenské správanie. Môže to byť gesto, ktoré signalizuje sociálnu úctu. Psy môžu lízať tvár aj ako žiadosť o jedlo, väčšie množstvo sociálnych informácií, prejav náklonnosti alebo snahu prilákať pozornosť. Psy olizujú tváre a iné časti tela aj z dôvodu starostlivosti. Váš pes môže olizovať tvár svojho psieho kamaráta či vašu tvár a ďalšie časti tela. Keď pes nedosiahne tvár, môže lízať najbližšiu časť tela, napríklad ruku alebo nohu. V niektorých prípadoch môže byť lízanie vnímané ako prejav náklonnosti.

V niektorých prípadoch môže lízanie byť prejavom stresu alebo úzkosti u psov. Keď sa cítia nepokojní alebo napätí, môžu sa snažiť uvoľniť tým, že oblizujú seba alebo iných. Rovnako treba povedať, že niektorí psy si oblizujú ľudí, pretože túžia po pozornosti a interakcii. No zväčša sa môžete stretnúť s olízaním psa, keď sa pes cíti šťastný a vzrušený, kedy prejavuje svoju radosť. Je to pre neho spôsob, ako vám ukázať svoje pozitívne emócie.

Niektorí psi sa môžu pokúsiť olízať tvár aj úplne cudzieho človeka. Môže to byť ich spôsob, ako upokojiť neznámeho človeka, ktorý by mohol psovi ublížiť alebo predstavovať nebezpečenstvo. V prípade lízania tváre detí ide často o prejav náklonnosti alebo len o akt čistenia zvyškov jedla zo záhybov na tvári.

Predstavujú psie sliny pre nás nebezpečenstvo?

Pre zdravé deti a dospelých neprinášajú psie sliny zdravotné riziko, pokiaľ je ich koža neporušená. Je však dôležité nedovoliť psovi olizovať otvorenú ranu na koži. Slina psa by mohla udržiavať ranu vlhkú a otvorenú, čo by umožnilo baktériám rozmnožovať sa a spôsobiť infekciu. Prípadnú infekciu môže spôsobiť baktéria Capnocytophaga canimorsus, ktorá sa prenáša psími slinami. Táto baktéria sa vyskytuje u psov aj mačiek, ale pre väčšinu zdravých ľudí nie je nebezpečná. Avšak u osôb s oslabeným imunitným systémom existuje riziko infekcie baktériami, ktoré sa dostanú do kože cez otvorenú ranu, ako je napríklad uhryznutie alebo rez na koži.

Pre väčšinu zdravých ľudí predstavuje lízanie psej tváre minimálne riziko. Ak vás však lízanie obťažuje alebo máte obavy, mali by ste psa presmerovať k iným spôsobom prejavu náklonnosti a pozornosti, ktoré sú pre vás prijateľnejšie. Dôležité je tiež neustupovať a nepodporovať túto formu správania. Ak sa však psím bozkom nebránite, ponúknite svojmu psovi inú časť tváre ako napríklad spodnú časť brady, no nezabudnite si ju potom preventívne opláchnuť vodou.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť