modre oci
aol.com
Zaujímavosti

Toto je najvyšší vrch sveta, kam doteraz ľudská noha nevystúpila

Najvyššie hory sveta boli a stále sú veľkým lákadlom mnohých horolezcov. Mount Everest, K2, Annapurna či Nanga Parbat patria medzi najvyššie hory sveta a sú do dnešnej doby zdolané horolezcami niekoľkokrát. No na Zemi sú aj také vrchy, ktoré sa doteraz zdolať z rôznych dôvodov nepodarilo.

V Strednej Ázii na hranici Bhutánu a Tibetu sa nachádza hora Gangkhar Puensum. S nadmorskou výškou 7 570 m n. m. sa stala 40. najvyššou horou sveta. Okrem toho sa pýši titulom najvyššej hory, ktorú sa doteraz nikomu nepodarilo pokoriť. Prvýkrát bola hora zmapovaná v roku 1922. V bhutánskom jazyku Gangkhar Puensum v preklade znamená „Traja horskí bratia“. 

Vrchol hory okrem vysokej náročnosti výstupu zatiaľ nebol zdolaný kvôli politickým sporom o územie, z ekologických i náboženských dôvodov. V roku 1980 sa pokúšali vyliezť na túto horu štyri horolezecké expedície, ale každá jedna z nich bola neúspešná. V roku 1994 bhutánska vláda v krajine úplne zakázala všetky expedície pokúšajúce sa zdolať hory vyššie ako 6 000 m n. m. V roku 2003 prichádza do platnosti nový zákon – horolezectvo je v krajine zakázané kvôli rešpektu budhistických tradícií.

Zaujímavosťou na záver je to, že japonská expedícia v roku 1999 zdolala aspoň severný predvrchol Liankang Kangri (7441 m n. m.) Z opisu horolezcov vyzerala cesta na vrchol Gangkhar Puensum, vedúca po ostrom hrebienku s nestabilným zasneženým povrchom, hravo zdolateľná.

zdroj: mentalfloss.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť