susenie pradla vo vnutri_titulka
Ľudské telo, Zaujímavosti

Sušíte svoje oblečenie a bielizeň vo vnútri? Pozrite sa, čomu sa tak podľa odborníkov vystavujete!

Zima a chladné obdobie prinášajú so sebou nebezpečenstvo pre ľudí s oslabeným imunitným systémom alebo astmou, varujú lekári. Odborníci upozorňujú, že mokré prádlo sušené v interiéri môže vytvoriť ideálne prostredie na množenie spór plesní, čo môže viesť k závažným zdravotným komplikáciám.

Štúdie odhalili, že sušenie oblečenia na sušiakoch alebo na teplých radiátoroch môže zvýšiť vlhkosť v domácnostiach až o 30 percent. Tento faktor vytvára vhodné podmienky pre rast plesní, najmä aspergillus fumigatus, ktorý môže spôsobiť potenciálne smrteľné pľúcne infekcie.

Craig Mather z Boltonu, otec troch detí, zažil na vlastnej koži následky tohto nebezpečenstva. Po rokoch sušenia prádla vo svojej spálni bez toho, aby si uvedomil riziko, sa v roku 1997 nakazil tuberkulózou. Táto choroba oslabila jeho pľúca a zhoršila existujúce problémy s astmou.

Craig, 43-ročný manažér rýchleho občerstvenia, opisuje svoju skúsenosť:

„Zlepšenie mojej situácie nastalo až po tom, čo mi môj lekár diagnostikoval chronickú pľúcnu aspergilózu a predpísal špeciálne lieky na boj proti plesňovej infekcii. Všimol som si však záchvaty kašľa a nočné potenie, najmä vtedy, keď som sušil prádlo na teplom radiátore v spálni.“

Odborníci dvíhajú varovný prst!

Varovanie lekárov je jasné a to, že zvýšená vlhkosť z mokrého prádla v interiéri môže mať vážne následky na zdravie a preto je dôležité venovať pozornosť správnym spôsobom sušenia prádla, aby sa minimalizovalo riziko plesňových infekcií a respiračných problémov.

„Sušenie prádla v interiéri mi mohlo zhoršovať problémy, takže posledných 12 mesiacov som to nerobil a výrazne som si všimol zlepšenie svojho zdravia. Aj keď nemôžem vykonávať náročnú fyzickú aktivitu, už nepoužívam lieky a musím chodiť na kontroly do kliniky len každé štyri mesiace  a dokonca môžem opäť jazdiť na bicykli, „vysvetľuje Craig Mather z Boltonu.

Profesor David Denning a jeho tím z Národného centra pre aspergilózu v Manchestri vydali varovanie o nebezpečenstvách sušenia prádla v interiéri, keďže zaznamenávajú narastajúci počet pacientov, u ktorých sa tento stav vyvinul v dôsledku vdýchnutia plesňových spór Aspergillus.

Doktor Denning, profesor infekčných chorôb v oblasti globálneho zdravia na Univerzite v Manchestri, vysvetľuje:

„Odhaduje sa, že až 87 percent z nás suší oblečenie v zime vo vnútri. Jedna náplň mokrého prádla obsahuje takmer dva litre vody, ktorá sa uvoľní do miestnosti. Väčšina ľudí je buď imúnna voči hubám, ktoré sa v týchto vlhkých podmienkach množia, alebo má dostatočne zdravý imunitný systém na boj s infekciou. Avšak u pacientov s astmou môže spôsobiť kašeľ a dýchavičnosť a u jedincov so slabým alebo poškodeným imunitným systémom, ako sú pacienti s rakovinou podstupujúci chemoterapiu, pacienti s AIDS a ľudia s autoimunitnými ochoreniami ako Craig, môže spôsobiť pľúcnu aspergilózu – stav, ktorý môže mať vážne a niekedy smrteľné následky na pľúca a dutiny. “ dodal lekár Denning na záver.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť