spiaci pes
pexels.com
Jednohubky, Zaujímavosti, Zvieratá

8 potravín, ktoré by ste určite nemali dávať svojmu psovi

Každý majiteľ psíka nadovšetko miluje svojho maznáčika. No to čo je chutné a dobré pre človeka, nemusí byť vždy dobré aj pre psíka. Ktorým potravinám by sa mal vyhýbať váš psík?

Kofeín
Ľudskému organizmu kofeín dodáva energiu, ale pre psov taký prospešný nie je. Kofeín stimuluje centrálny nervový a cievny systém. Nie je to iba o káve, psy by nemali konzumovať ani čaj, sladené nápoje, cukrovinky či zmrzlinu. Kofeín môže spôsobovať zvracanie, poruchy srdcového rytmu alebo kŕče.

Hrozno a hrozienka
Tieto potraviny sú zlé pre všetky plemená i veľkosti psíkov. Konzumácia hrozna môže spôsobiť zlyhanie obličiek. Neexistuje žiadny údaj o kritickom množstve, ale aj malé množstvo môže spôsobiť u niektorých plemien problémy.

Vlašské orechy
Orechy patria k jedlám, ktorými by ste nemali kŕmiť vášho psíka. Vlašské orechy spôsobujú črevné problémy. Spotreba orechov by mohla taktiež viesť k triaške i kŕčom.

Cesnak a cibuľa
Nebezpečné sú surové i varené. Aj malé množstvo spôsobuje komplikácie. Cesnak a cibuľa napomáhajú k zabíjaniu červených krviniek a vyvolávajú anémiu, slabosť a dýchacie ťažkosti.

Hríby
Mali by ste byť veľmi opatrní, ak váš psík trávi čas v oblasti, kde rastú hríby. Obzvlášť ak ide o jedovaté druhy. Otrava si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc ako u ľudí, tak aj u psíkov. Huby tiež spôsobujú zvracanie, triašku, hnačku, nadmerné slinenie a kŕče.

Čokoláda
Čokoláda obsahuje toxickú látku zvanú teobromín, ktorá má podobne ako kofeín povzbudzujúce účinky. Ľudský organizmus nemá so spracovaním tejto látky žiadny problém, ale u psíkov je to inak. Kakaový prášok a tmavá čokoláda sú najnebezpečnejšie, obsahujú najviac teobromínu. Veľké množstvo čokolády by mohlo spôsobiť záchvaty, vnútorné krvácanie, srdcový infarkt a dokonca aj smrť.

Xylitol
Xylitol je druh prírodného cukru. Používa sa na výrobu cukríkov, žuvačiek, proteínových tyčiniek alebo čokolády. Xylitol spôsobuje rýchle uvoľňovanie inzulínu do krvného obehu. To má za následok hypoglykémiu. Konzumácia cukroviniek tiež spôsobuje zlyhanie pečene.

Alkohol
Alkohol je nebezpečný ako pre človeka, tak aj pre psíka. Pre psíka je však nebezpečné i nepatrné množstvo alkoholu. Alkohol vyvoláva hnačku, zvracanie, dýchacie ťažkosti, vo väčšom množstve poškodzuje pečeň, obličky i nervový systém.

zdroj: tmw.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť