spiaca macka
Zaujímavosti, Zvieratá

Prečo mačky prespia väčšinu dňa?

Mačky majú povestné spánkové návyky, ktoré pravdepodobne neunikli žiadnemu milovníkovi týchto štvornohých stvorení. Štúdie ukazujú, že mačky spia v priemere až 15 hodín denne, no niektoré z nich, hlavne staršie jedince či mačiatka, spia až 20 hodín. Čo je však príčinou takéhoto dlhého spánku?

Predovšetkým je potrebné zdôrazniť, že mačky sú prirodzenými predátormi. Ich korisť je rýchla a nepolapiteľná a tak mačky musia používať svoje zmysly a reflexy na lov. Lov je vyčerpávajúci proces, ktorý si vyžaduje veľké množstvo energie. Mačky vo voľnej prírode musia tvrdo pracovať, aby uspokojili svoje stravovacie potreby a tak po náročných loveckých akciách potrebujú čas na dobíjanie batérií, informuje web Britannica.com.

Mačky sú navyše predátormi, ktoré sú najaktívnejšie v čase súmraku a úsvitu, keď je aj ich korisť, akou sú hlodavce a vtáky, v plnej aktivite. Zvyšok dňa však mačky trávia väčšinou v spánku.

Spánok mačiek má dve fázy

Mačky sú známe ako majstri spánku a majú zaujímavý spánkový režim, ktorý sa skladá z dvoch rozličných typov odpočinku. Nové štúdie ukazujú, že asi tri štvrtiny času stráveného spánkom u mačiek tvorí plytký spánok nazývaný spánok s pomalými vlnami. Zvyšná štvrtina času patrí hlbokému spánku.

Spánok s pomalými vlnami je takmer bdelý stav odpočinku, v ktorom mačky driemu v pripravenej polohe so zapnutými zmyslami. Ich čuch a sluch sú stále aktívne a aj napriek pokojnému vzhľadu sú stále pripravené na okamžitú reakciu. Tento typ spánku sa vyskytuje zvyčajne v 15 až 30 minútových intervaloch.

Zvyšná štvrtina času patrí hlbokému spánku, ktorý mačky dosahujú častejšie. Počas tohto spánkového obdobia mačky vstupujú do fázy REM, čo znamená rýchly pohyb očí. Ak sledujete spiacu mačku, môžete si všimnúť, že jej labky sa trasú, čo naznačuje, že pravdepodobne sníva. Tento hlboký spánok sa obvykle vyskytuje v päťminútových intervaloch.

Výskumníci sa snažia lepšie porozumieť týmto dvom typom spánku u mačiek a zistiť, aký je ich vplyv na ich celkovú regeneráciu a správanie. Štúdie naznačujú, že obidva typy spánku majú dôležitú úlohu pri obnove energie a udržiavaní zdravia mačiek. Mačky majú jedinečný biologický rytmus, ktorý im umožňuje prispôsobiť sa nočnému životu a zároveň odpočívať cez deň. Ich spánkové návyky vychádzajú z ich evolučného vývoja a prirodzených potrieb. Aj keď sa nám to môže zdať nezvyčajné, spánok mačiek je pre ne neodmysliteľnou súčasťou ich života a zabezpečuje im potrebnú energiu pre ich lovecké výlety.

„Divoké mačky potrebujú spať, aby si ušetrili energiu na lov, prenasledovanie a zabíjanie koristi. Hoci naše domáce mačky nemusia loviť, inštinkt spánku a prípravy na lov majú v sebe.“

Takže ak stretnete mačku, ktorá sa zdá byť ospalá alebo sa pomaly prebúdza, nechajte ju v pokoji a neobmedzujte ju v jej spánku. Mačky majú svoj vlastný časový harmonogram a spánok je pre nich rovnako dôležitý ako aktívne chvíle počas lovu.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť