modre oci
Fakty, Zaujímavosti, Zvieratá

15 najinteligentnejších zvierat na svete

Hoci si väčšina ľudí so zvieratami nespája mimoriadnu inteligenciu, sú tak trochu na omyle. Aj keď sa ich zmýšľanie nedá porovnávať s výpočtovým a metakognitívnym výkonom ľudskému mozgu existujú určité veci, na ktoré sa zvieratá špecializujú a ich mysle sú nato jedinečne prispôsobené. V niektorých ohľadoch by sa dalo povedať, že sú dokonca múdrejšie (alebo praktickejšie) ako ľudia. Toto je 15 najinteligentnejších zvierat na svete

15. holuby
Existuje dôvod, prečo boli holuby v histórii mnohokrát použité na miestach, ako sú bojové polia. Sú veľmi dobré v lokalizácii a štúdie ukázali, že majú úžasnú schopnosť pamätať si ľudí a miesta v priebehu celého ich života.
14. ovce
Zo všetkých zvierat, majú ovce najlepšiu pamäť. V určitých situáciách lepšiu než ľudia. Napríklad, majú schopnosť rozpoznať, keď sa stratí ovca z ich stáda. Okrem toho prejavujú širokú škálu emócií a reakcií na rôzne veci dejúce sa okolo nich.
13. medvedíky čistotné
Známy svojou vynaliezavosťou; medvedíky čistotné sú schopné tvoriť komplexné sociálne vzťahy a tiež využiť komplexné nástroje pri riešení problému.
12. kone
Kone mali vždy osobitný význam pre človeka. Sú veľmi učenlivé, majú dobrú pamäť a sú schopné reagovať na zložité príkazy rýchlo aj pod tlakom.
11. krysy
Človek by mohol ľahko podceniť mentálnu kapacitu krysy. Aj napriek tomu, že môžu byť nechutnými obyvateľmi kanalizácií sú tiež celkom múdre. Majú veľmi dobrú dlhodobú pamäť a sú vynikajúce, pokiaľ ide o prispôsobenie sa meniacim situáciám.
10. mačky
Tí, ktorí majú mačky ako domácich miláčikov vedia, že tieto zvieratá sú výborné pri love. Sú svižné a majú neuveriteľné zmyslové schopnosti a aj keď nie sú také vycvičiteľné ako psy, sú veľmi zbehlé v učení sa novým veciam.
9. veveričky
Veveričky, môžu byť malé, ale ich mozog by sa nemal podceňovať. Ich inteligencia je veľmi zameraná na jednu vec; získavanie potravy. Keď príde na uloženie zásob, ich mozog je unikátne prispôsobený na všetko, čo potrebujú. A to si vyžaduje neuveriteľnú schopnosť zapamätať si, čo kde uložili.

8. slony
Tieto zvieratá používajú ich mozog na vytvorenie a spracovanie komplexných sociálnych interakcií a zdá sa, že dokonca aj na príkladnú vec, ako je empatia.
7. chobotnice
Pokiaľ ide o skupiny bezstavovcov, chobotnice sú známe ako najinteligentnejšie. Sú veľmi šikovnými lovcami, ktorí používajú dobre vyvinuté stratégie pri hľadaní potravy. A rovnako ako väčšina ostatných zvierat na tomto zozname preukázali schopnosť riešiť niektoré veľmi zložité situácie.
6. psy
Hoci sa ich inteligencia líši od plemena vo všeobecnosti sa učia ľahko novým schopnostiam a pohotovo reagujú na ľudský tréning. Väčšina plemien ako Labrador, Retriever, Border Kolia a Pudlík sú veľmi zvedavé ohľadom svojho okolia a spozorujú aj tú najmenšiu zmenu. Aj keď možno nie sú najlepšími na tomto zozname, určite sú najlepšími priateľmi človeka.
5. veľryby
Známe pre svoju značnú veľkosť, ale nie až tak pre ich značný intelekt. Veľryby často používajú zložité zvuky na vzájomnú komunikáciu a veľmi efektívne koordinujú svoje aktivity v skupine.
4. papagáje
Majú zväčšený koncový mozog, čo im umožňuje zapamätať si ľudskú reč a disponujú výbornou pamäťou. Tak ako iné zvieratá na tomto zozname, aj oni sú schopní riešiť relatívne komplexné ťažkosti.
3. delfíny skákavé
Charakteristické pre svoje pokročilé komunikačné schopnosti, sú taktiež považované za uvedomelé so schopnosťou rozpoznať samých seba v zrkadle.
2. prasa
Podľa výskumu, prasa v strednom veku môže byť rovnako inteligentné ako trojročná ľudská bytosť a vedia ako sa prispôsobiť zložitým situáciám v ich prostredí, pretože majú schopnosť ľahko sa učiť nové veci.

1.šimpanzy
Okrem skutočnosti, že sa šimpanzy štruktúrou tela podobajú ľuďom, tieto zvieratá majú tiež v niektorých ohľadoch kapacitu premýšľať ako ľudia. Môžu ovládať svoje prostredie a využívať nástroje za účelom pomôcť komunite splniť určité úlohy. Z veľkej časti sú často považované za jedne z najchytrejších zvierat na svete.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť