modre oci
Nezaradené

Ženu oblizol jej vlastný pes, skončila v nemocnici v ohrození života

U ženy z Veľkej Británie sa objavila životu nebezpečná infekcia. Jej pôvod vás zaskočí – psí „bozk“.

Sedemdesiatročnú Britku priviezli do nemocnice po tom, ako začala do telefónu hovoriť nezrozumiteľne a neskôr ju našli bezvládnu v kresle. Vedomie a zlepšenie zdravotného stavu prišlo až v nemocnici. Lekári sa najskôr domnievali, že prekonala záchvat, nakoľko mala problémy s epilepsiou.

Na štvrtý deň jej hospitalizácie sa však symptómy začala zhoršovať. Ženu sužovali bolesti hlavy, vysoké teploty a hnačka. Vykonané testy preukázali náhle zlyhanie obličiek. Kvôli závažnej otrave krvi ju museli previezť na jednotku intenzívnej starostlivosti.

dog-lick-160630img: Seregraff | Shutterstock

Krvné testy odhalili, že Britka sa nainfikovala baktériou typu Capnocytophaga canimorsus, ktorej domovom sú ústa psov a mačiek. Ľudia sa obvykle nainfikujú prostredníctvom škrabancov či uhryznutím, no tentoraz zaznamenali prípad vypuknutia infekcie po obliznutí.

„Tento prípad dokazuje, že infekcia baktériou Capnocytophaga canimorsus sa nemusí prejaviť len po uškrabnutí či pohryznutí. Nákaza touto baktériou postihuje najmä starších, pravdepodobne kvôli slabšej imunite,“ píše sa v lekárskej správe.

Nie je obvyklé, aby ľudia nainfikovaní touto baktériou dostali otravu krvi, no štvrtina z nich vo väčšine prípadov umrie. To však nebol prípad spomínanej Britky. Liečili ju antibiotikami a po mesiaci strávenom v nemocnici ju pustili domov.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť