modre oci
Ľudské telo, Zaujímavosti

Prečo sa lekári pozerajú na nechty pacientov? Takéto anomálie im vedia prezradiť, že trpíte nejakou chorobou!

Existuje množstvo skrytých chorôb, ktoré môžeme mať a nevieme o nich. No doktori pohľadom na časti teľa alebo za pomoci pár otázok, vedia odhaliť, čo nám je. Je to z dôvodu, že poznajú príznaky a vedia, ako telo reaguje na rôzne zdravotné stavy. Možno ste to nevedeli, ale napríklad každý zdravý muž má takmer každé ráno erekciu penisu, no dôvodom nemusia byť erotické sny. Môže to síce znieť zahanbujúco, no v skutočnosti ide o dobré znamenie. Dôvodom je, že na to, aby mal muž erekciu, tak musia fungovať rôzne veci! V prípade potreby sa musia uvoľňovať hormóny, steny tepien sa musia roztiahnuť, aby krv mohla prúdiť do penisu, a nervový systém musí spoľahlivo prenášať signály.

Samozrejme, toto nie je jediný signál, že všetko v našom tele funguje, ako má. Doktori sa často pýtajú a pozerajú aj na ďalšie časť nášho tela, ktoré vedia o zdraví pacienta veľa prezradiť. Ide napríklad aj o nechty!

Prečo sa lekári pozerajú na nechty pacientov?

Možne ste už počuli o tom, že nechty dokážu veľa prezradiť o zdraví človeka. Je na tom niečo pravdy? Jednoduchá odpoveď je, áno, je to pravda, vysvetľuje portál Mayoclinic.org.

Lekári kliniky vysvetľuje, že niektoré zmeny nechtov sú prirodzené, no iné môžu signalizovať rôzne zdravotné problémy. Najmä zmeny farby nechtov a rastových vzorcov.

„Vaše nechty sú súčasťou vašej pokožky. Sú tvorené vrstvami proteínového keratínu a rastú zo spodnej časti nechtov pod kožtičkou. Ako rastú nové bunky, staršie bunky sa stávajú tvrdými a zhutnenými a nakoniec sú vytlačené smerom ku končekom prstov.“, vysvetľuje dermatológ Dawn Davis.

Ako vyzerajú zdravé nechty?

Ak sa pýtate, ako vyzerajú zdravé nechty, tak tie sú hladké, bez záderov, rýh, škvŕn či zafarbenia. Na nechtoch sa môžu vyvinúť aj neškodné stavy, ako sú napríklad zvislé hrebene, ktoré sa tiahnu od koreňa nechtu až po špičku nechtu. Ak si hovoríte, že v minulosti ste ich nemali a dnes ich už máte, tak vedzte, že pribúdajúcim vekom, sú výraznejšie a je ich viac. Na nechtoch sa môžu okrem iného v dôsledku poranenia objaviť aj biele čiary alebo škvrny, ktoré však vyrastajú spolu s nechtom a nespôsobujú problémy.

Ak spozorujete tieto stavy, majte sa na pozore, niečo nie je v poriadku!

Prejdime ale teraz k znakom, že niečo nie je s nami v poriadku. V niektorých prípadoch môže byť zmena nechtov spôsobená stresom vo vašom tele. Napríklad, ak máte vysokú horúčku, vážne zranenie alebo infekciu alebo inú ťažkú chorobu, vaše nechty môžu na chvíľu prestať rásť. Je to spôsobené tým, že telo presúva energiu k iným požiadavkám, ktoré musí riešiť a menej dôležité veci, ako je rast nechtov, „odkladá“ bokom.

Keď vaše nechty začnú znova rásť, môžete si všimnúť vodorovné čiary na nechtoch. Nazývajú sa Beauove línie a ukazujú, kde sa dočasne zastavil rast nechtov. Beauove línie nakoniec vyrastú a nie sú dôvodom na obavy.

Existuje ale viacero ďalších indikátorov, že je niečo v neporiadku. Ide napríklad o zmenu sfarbenia nechtov. Zmena farby nechtov si vyžaduje pozornosť, najmä ak nechty začnú žltnúť alebo červenať alebo ak sa na nechtoch objavujú farebné pásiky alebo bodky.

„Farebné zmeny môžu byť výsledkom plesní nechtov alebo v niektorých prípadoch môžu byť príznakom rakoviny kože. Stavy, ako je zlyhanie pečene a problémy s obličkami, môžu tiež zmeniť farbu nechtov, zmeniť nechty na biele alebo žlté na špičkách alebo v blízkosti kutikuly. Žlté nechty môžu byť tiež výsledkom ochorenia dýchacích ciest, ako je chronická bronchitída.“, vysvetľuje dermatológ.

Ďalej treba spomenúť, že naše nechty sa môžu aj zakrivovať viac ako zvyčajne. Tento znak značí, že máte málo kyslíka v krvi. To môže lekárom pomôcť identifikovať, že problém, ktorí vás trápi, súvisí s ochorením pľúc.

Málo známy príznak, že ste chorí, je aj zakrivenie nechtov do tvaru skokanského mostíka. Tento stav indikuje, že môžete trpieť anémiou z nedostatku železa. Ďalšie zmeny na nechtoch, ktoré by mohli byť dôvodom na obavy, zahŕňajú jamky, zárezy, štiepenie alebo jamkovanie nechtov. Každá z týchto zmien môže poukazovať na jednu z desiatok kožných porúch, ktoré môžu ovplyvniť nechty.

Záverom treba povedať, že toto je len ukážka najbežnejších neprieaznivých zdravotných stavov, ktoré môžu mať vplyv na vaše nechty. Existujú stovky zdravotných stavov a chorôb, ktoré sa dajú vyčítať z nechtov.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť