lietadlo biela farba
Zdroj: unsplash.com (Rodion Kutsaiev) a pngwing.com
Fakty, Zaujímavosti

Prečo je väčšina lietadiel natretá bielou farbou?

V súčasnosti existuje okolo 5 000 tisíc leteckých spoločností. Každá z nich má rôznu internetovú stránku, iné poplatky, odlišné logá, dizajn, lietajú na rôznych lietadlách a podobne. No jednu vec má väčšina týchto firiem spoločnú, je ňou farba, ktorou sú natreté lietadlá. Rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo je väčšina lietadiel natretá na bielo? Téme sa podrobne venoval portál iflscience.com.

Biela je najekonomickejšia farba

Dôvodov je hneď niekoľko. Začneme tými ekonomickými. Biela farba šetrí peniaze. Každý náter stojí peniaze. Keď farbu nanesiete a hoci ju ošetríte, tak začne blednúť. Je dokázané, že biela farba nevybledne tak rýchlo ako iné farby, čo znamená, že lietadlo sa musí prefarbovať menej často. Typický náter lietadla Boeing 747 spotrebuje približne 545 litrov farby, čo keď hodíte do kalkulačky, je po prepočte okolo 200 tisíc dolárov.

„Biela je najekonomickejšia farba. Letecké farby sú špeciálnou zmesou polyuretánových farieb a rôznych katalyzátorov a aktivátorov. Sú oveľa drahšie ako farby, ktoré sa nachádzajú v supermarketoch na dekoráciu interiéru.“

Pre letecké spoločnosti je typické, že svoje lietadla prenajímajú alebo predávajú. Biela má teda aj tú výhodu, že zmena vlastníka a následná úprava jeho vzhľadu je lacnejšou.

Lacnejšie je lietadlo natrieť farbou, ako ho častejšie ošetrovať

No prejdime teraz k ďalším dôvodom. Farba (v akejkoľvek farbe) na lietadle plní aj ďalšiu úlohu. Je to niečo ako koža na ľudskom tele. V začiatkoch komerčného letectva bolo pomerne zriedkavé vidieť lietadlo natreté bielou alebo inou farbou. Výrobcovia a letecké spoločnosti sa rozhodli pre holý kov alebo chróm s malým alebo žiadnym náterom. Lietadlo ale zažije celý rad poveternostných javov a kovy majú nepríjemnú tendenciu korodovať. Rovnako treba povedať, že na lietadlo sa zachytávalo viac nečistôt, čo vyzeral zle, a preto ich museli letecké spoločnosti častejšie leštiť a čistiť, aby v pasažieroch nezanechali zlý dojem. Preto je z dlhodobého hľadiska lacnejšie ošetriť lietadlo farbou ako ho častejšie ošetrovať.

Biela farba najlepšie odráža slnečné žiarenie

Biela farba na lietadle plní ale aj ďalšiu úlohu. Biela farba vo všeobecnosti menej pohlcuje teplo zo Slnka a lepšie odráža slnečné svetlo, čím je jednoduchšie udržiavať ideálnu teplotu vo vnútri lietadla. Znamená to, že biela farba prispieva k nižším prevádzkovým nákladom.

„Natretie lietadla bielou farbou pomáha odrážať slnečné svetlo a minimalizuje množstvo energie potrebnej na udržanie komfortu v lietadle.“

Vplyv bielej na vyhriatie kabíny môžete prirovnať k bielemu autu v lete, v ktorom je vždy o pár °C stupňov menej v porovnaní s rovnakým autom v čiernej farbe.

Tam ale výhody bielej farby nekončia. Vďaka bielemu sfarbeniu, je jednoduchšie identifikovať rôzne poškodenia na lietadle. Môže ísť napríklad o praskliny, prehĺbeniny, úniky olejov či iných tekutín a podobne. Zároveň biela farba prispieva k tomu, že lietadlo je pre vtáky lepšie identifikovateľné. Znamená to nižšie riziko, že sa lietadlo zrazí s vtákmi. Takýto stret lietadla je pre vtáctvo smrteľný, no zároveň môže ohroziť aj ľudí na palube.

„Biela farba umožňuje vtákom lepšie identifikovať hrozbu a odvrátiť sa od nej.“

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť