ludske organy creva_titulka
Ľudské telo, Zaujímavosti

Bez akých orgánov v ľudskom tele by ste mohli žiť?

Ľudské telo je jeden z najfascinujúcejších strojov, aké poznáme. Dokáže sa regenerovať, cvičením ho vieme vyformovať a znásobiť jeho silu či schopnosti a podobne. Môžeme darovať krv, pričom ak prídeme o pol litra tejto životodarnej tekutiny, tak stratíme približne 3,5 bilióna červených krviniek, no telo ich rýchlo nahradí. Môžeme dokonca stratiť aj časti či niektoré celé orgány a prežijeme! Pýtali ste sa ale niekedy, ktoré orgány v ľudskom tele nie sú nevyhnutné na to, aby sme mohli žiť? Téme sa venoval portál theconversation.com.

Bez týchto orgánov by ste prežili

Slezina

Tento orgán by ste našli na ľavej strane brucha smerom dozadu pod rebrami. Je veľký približne ako päsť. Najčastejšie sa odstraňuje v dôsledku zranenia. Svojou funkciou patrí k cievnemu a lymfatickému systému. Má oválny tvar, vínovočervenú farbu, hladký a lesklý povrch. Pretože sedí blízko rebier, je náchylný na abdominálnu traumu. Keďže cez slezinu v každom okamihu preteká veľa krvi, akékoľvek zranenia, môže byť potenciálne smrteľné. No človek prežije aj bez tohto orgánu. A hoci tento orgán je dôležitou súčasťou imunitného systému, tak pečeň môže prevziať mnohé funkcie sleziny.

Appendix

Slepé črevo je malá červovitá štruktúra so slepým koncom na križovatke hrubého a tenkého čreva. V závažných prípadoch sa môže slepé črevo chirurgicky odstrániť. K takejto situácii môže dôjsť potom, ako sa doň dostane črevný obsah, ktorý sa z neho nevie dostať preč. Keďže ide o slepú trubicu, slepé črevo nemôže transportovať potravu a odpad cez črevný trakt. To vedie k zápalu, ktorý sa nazýva apendicitída. Ľudia, ktorým bolo odstránené slepé črevo, nezaznamenajú žiadny rozdiel v ich živote.

Žalúdok

Možno to znie fascinujúco, no ľudské telo dokáže fungovať aj bez žalúdka, hoci vykonáva niekoľko dôležitých funkcií. Hlavnou úlohou tohto orgánu je ukladanie a rozklad potravy, ktorý potom smeruje do čriev. No ak je žalúdok odstránený, tak lekári pripevnia pažerák priamo k tenkému črevu.

Reprodukčné orgány

Ďalšie orgány, bez ktorých môžu ľudia prežiť, sú reprodukčné orgány. Primárnymi reprodukčnými orgánmi u mužov a žien sú semenníky a vaječníky. Tieto orgány sú párovými, čo znamená, že ak dôjde napríklad k odstráneniu iba jedného semenníka, tak muži môžu mať aj naďalej deti. To isté platí aj v prípade žien. Odstránenie jedného alebo oboch je zvyčajne výsledkom rakoviny či inej traumy, napríklad v dôsledku fyzického zranenia. U žien môže byť odstránená aj maternica.

Hrubé črevo

Hrubé črevo je trubica, ktorá je dlhá asi 180 centimetrov a má štyri časti: vzostupnú, priečnu, zostupnú a sigmoidálnu. Primárnou funkciou je resorbovať vodu a pripraviť fekálie ich zhutnením. Prítomnosť rakoviny alebo iných ochorení môže viesť k potrebe odstrániť časť alebo celé hrubé črevo. Väčšina ľudí sa po tejto operácii dobre zotaví, aj keď si všimnú zmenu vo vyprázdňovaní.

Žlčník

Ďalším orgánom, bez ktorého môžeme prežiť, je žlčník. Tento orgán sa často nazýva aj žlčový mechúr. Leží pod pečeňou na pravej hornej strane brucha tesne pod rebrami. Ukladá niečo, čo sa nazýva žlč. Žlč je neustále produkovaná pečeňou, aby pomáhala rozkladať tuky, ale keď nie je potrebná pri trávení, ukladá sa v žlčníku. Bez žlčníka môžete viesť úplne normálny život. Vaša pečeň bude stále produkovať dostatok žlče na strávenie vašej potravy, ale namiesto toho, aby bola uložená v žlčníku, bude neustále odkvapkávať do tráviaceho systému.

Obličky

Pravdepodobne viete, že obličky sú párový orgán. Ak dôjde k odstráneniu jednej obličky, tak môžete žiť pomerne kľudným životom. Dokonca môžete prežiť aj bez oboch obličiek, no v tomto prípade sa nevyhnete dialýze. Úlohou obličiek je filtrovať krv, aby sa udržala vodná a elektrolytová rovnováha, ako aj acidobázická rovnováha. Robí to tak, že pôsobí ako sito a využíva množstvo procesov na zachytenie užitočných vecí, ako sú bielkoviny, bunky a živiny, ktoré telo potrebuje. Ešte dôležitejšie je, že sa zbaví mnohých vecí, ktoré nepotrebujeme, a nechá ich prejsť cez sito, aby z obličiek odišli ako moč.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť