toaleta a WC
Zdroj: Vedelisteze.sk, DALL·E
Jednohubky, Zaujímavosti

Dávate na verejných toaletách na WC dosku toaletný papier? Myslíte si, že vás to pred baktériami ochráni?!

Keď človek navštívi verejnú toaletu, často pociťuje znechutenie. Tento zážitok postihuje väčšinu ľudí. Napríklad, keď ste vonku a náhle pocítite naliehavú potrebu ísť na toaletu, prvým pocitom je úľava, že ste vôbec našli WC. No neskôr sa vám vynorí v mysli otázka, kto pred vami na toalete sedel alebo ako často je toto miesto čistené. Snažíte sa minimalizovať kontakt s povrchom, možno toaletnú dosku prikryjete papierom, aby ste sa jej priamo nedotkli, alebo dokonca radšej použijete alternatívne postupy, ako napríklad učupenie do podrepu.

Podľa reprezentatívneho prieskumu Forsa z Nemecka, až 87 percent respondentov označilo používanie verejných toaliet za mimoriadne nepríjemné. To umiestňuje verejné toalety na čelo rebríčka faktorov, ktoré vyvolávajú znechutenie, pred inými, ako sú zábradlia v autobusoch či vlakoch, rúčky nákupných vozíkov alebo aj tyče na eskalátoroch. Hlavným dôvodom tejto nepríjemnosti je obava zo šírenia choroboplodných zárodkov. Podľa ďalšej štúdie od inštitútu net-request sa obáva kontaktu s nebezpečnými patogénmi na verejných toaletách až 72 percent žien a 63 percent mužov. Na tému upozornil portál sterillium.info.

Sú obavy z priameho kontaktu s WC doskou opodstatnené?

Je známym faktom, že hygienické podmienky v mnohých verejných toaletách nie sú príjemné. Od papierových utierok na podlahe cez nepríjemné pachy až po zvyšky od predchádzajúceho používateľa sa hygienické podmienky môžu veľmi líšiť. Samozrejme, ak je miesto výrazne znečistené, je lepšie hľadať inú možnosť, ak je to len možné. Avšak ak sa všetko javí na prvý pohľad čisté, neexistuje žiadne reálne nebezpečenstvo od patogénov pri bežnom sedení na záchodovej doske.

Baktérie a choroboplodné zárodky sa totiž do tela dostávajú cez sliznice alebo poškodenú kožu, napríklad prostredníctvom malých rán a nie prostredníctvom bežného kontaktu s pokožkou. Preto každý, kto normálne sedí na záchode a nemá otvorené rany, je pred patogénmi chránený. Kožná bariéra tvorí prirodzenú ochrannú vrstvu, ktorá neumožňuje mikroorganizmom preniknúť do tela. Navyše, záchodové dosky sú často menej kontaminované baktériami, než si väčšina ľudí myslí. V priemere sa oveľa viac patogénov nachádza na bežných predmetoch každodenného použitia, ako sú smartfóny alebo kuchynské hubky, než na povrchoch toaliet.

Hrozba baktérií sa nachádza úplne niekde inde

Keďže hlavnými prenášačmi mikróbov sú ruky, skutočným zdrojom nebezpečenstva na verejných toaletách je v skutočnosti vodovodný kohútik. Po použití toalety sa ľudia dotýkajú kohútika pred umytím rúk, čo znamená, že tam môžu zostávať baktérie. Ak si potom umyjete ruky a dotknete sa kohútika, aby ste ho vypli a následne sa dotknete tváre, výrazne zvyšujete riziko infekcie. Preto je vhodné pred použitím dezinfikovať záchodový kohútik alebo si dezinfikovať ruky po ich umytí.

Je však dôležité si pred dezinfekciou ruky dôkladne osušiť. Rovnako treba byť opatrný pri používaní sušičov na ruky. Rôzne štúdie už dlhé roky upozorňujú, že takéto zariadenia môžu fúkaným vzduchom šíriť patogény, ako sú baktérie. Preto je hygienickejšie jednoducho nechať si ruky uschnúť prirodzene na vzduchu alebo použiť jednorazové papierové utierky, ak sú k dispozícii.

Prihlás sa k odberu najlepších noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.