umyvanie voda umyvadlo
Jednohubky, Zaujímavosti

Viete, ako správne umyť ovocie a zeleninu, aby ste ich zbavili pesticídov? Mnohí ju bežne umývajú nesprávne!

Bezpečnosť konzumácie čerstvého ovocia a zeleniny je neodmysliteľnou súčasťou zdravej výživy. Aj keď sú tieto potraviny považované za zdravé, môže byť na nich riziko nečistôt, zvyškov pesticídov,  chemikálií a dokonca aj voskov.

Aby sa toto riziko minimalizovalo, odporúča sa ovocie a zeleninu pred konzumáciou dôkladne umyť. Pri nakupovaní čerstvého ovocia a zeleniny je teda dôležité myslieť aj na ich náležitú hygienu, aby boli bezpečné. Stačí však na to čistá voda?

Ako umyť zeleninu a ovocie správne?

Experti varujú pred použitím mydla na umývanie ovocia a zeleniny, pretože zvyšky mydla sa môžu cez póry dostať do produktov a spôsobiť žalúdočné nepríjemnosti. Rovnako aj dezinfekčné prostriedky, ktoré sa používajú na dezinfekciu rôznych povrchov, by nemali byť používané na jedlo a ani na riady, ktoré prichádzajú do styku s potravinami. Horúca voda tiež nie je ideálna, pretože môže poškodiť štruktúru niektorých druhov ovocia a zeleniny a zároveň poskytnúť mikroorganizmom vhodné prostredie na množenie.

Riešením je podľa odborníkov použitie studenej vody s kombináciou sódy bikarbóny. Tento postup účinne pomáha odstrániť nečistoty, zvyšky chemikálií a iné nežiaduce látky z povrchu čerstvého ovocia a zeleniny. Jednoduché a pritom účinné riešenie je zárukou toho, že naše jedlo bude nielen chutné, ale aj bezpečné na konzumáciu.

Ošúpanie ovocia či zeleniny nestačí!

Zabezpečenie bezpečnosti potravín je základným krokom pre zdravý životný štýl, a preto by ste nemali podceňovať dôležitosť správneho umývania ovocia a zeleniny pred ich konzumáciou. S jednoduchými postupmi, ako je použitie studenej vody a sódy bikarbóny, môžete minimalizovať riziko spojené s konzumáciou potravín a užiť si ich všetky prospešné účinky pre zdravie.

Aj keď sa zdá, že ošúpanie zeleniny alebo ovocia by malo postačiť, správne umývanie je skutočným kľúčom k odstráneniu chemikálií a nečistôt, ktoré sa môžu nachádzať na ich povrchu.

Je dôležité si uvedomiť, že aj keď je umývanie nevyhnutné, mali by ste to robiť len tesne pred konzumáciou. Dlhodobé ponechanie zeleniny vo vlhkom stave môže spôsobiť rýchle zhoršenie jej kvality, pretože vlhkosť môže byť ideálnym prostredím pre baktérie.

Na správne umývanie čerstvého ovocia a zeleniny stačí dodržať týchto pár jednoduchých krokov. Začnite umývaním rúk mydlom a teplou vodou počas 20 sekúnd. Tým odstránite možné baktérie a nečistoty, ktoré by sa mohli preniesť na vaše jedlo.

Ak budete umývať väčšie kusy zeleniny, ako je napríklad celá hlávka šalátu alebo vrecko jabĺk, použite kuchynský drez. Pre menšie množstvo čerstvého ovocia a zeleniny zase použite veľkú nádobu.

Naplňte drez alebo nádobu studenou vodou a pridajte sódu bikarbónu, čo pomôže odstrániť nečistoty. Ponorte zeleninu a ovocie do vody s jedlou sódou a nechajte ich namočené  12 až 15 minút. Použite kefu na zeleninu pre väčšie a pevnejšie kusy zeleniny ako je zeler či mrkva a na tie krehkejšie ako je bobuľové ovocie, postačia vaše prsty. Po umytí nechajte produkty pred konzumáciou alebo prípravou dôkladne vyschnúť.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť