nepocujuci a ich vnutorny hlas
Ľudské telo, Zaujímavosti

Počujú nepočujúci svoj vnútorný hlas?

Väčšina z nás má vnútorný hlas. Ide o vnútorný monológ, ktorý vedieme sami so sebou. Tento monológ vediete so sebou rovnako, ako keď sa rozprávate s niekým cudzím, len v tomto prípade to človek hovorí sám sebe a zároveň si aj odpovedá. Je to bežná súčasť života. Rozmýšľali ste ale niekedy nad tým, či majú tento vnútorný hlas aj ľudia, ktorí sú nepočujúci a ako môže tento rozhovor znieť? Na túto tému sa bližšie pozrel portál alldeaf.com.

Majú nepočujúci ľudia vnútorný monológ?

Ľudia sa líšia vo vyjadreniach mysle. Každý človek prežíva to, čo sa v ňom odohráva odlišne. Platí to pre všetkých ľudí a to aj zdravých. Tento vnútorný monológ môže mať rôznu podobu, napríklad namiesto hlasu si prehrávame obrázky. Pre lepšiu predstavu si predstavte, že potrebujete ísť na toaletu. Niekomu sa vybaví v hlave hovorená veta „chcem ísť na toaletu“ a druhému pohľad na samotné WC. Niektorí ľudia myslia predovšetkým slovami, iní väčšinou myslia obrazmi alebo znakmi.

Veľa ľudí sa logicky zaujíma, ako môže vyzerať vnútorný monológ nepočujúcich. Vyššie popísaný princíp funguje podobne aj pri nepočujúcich ľuďoch. Ukazuje sa ale, že sa to líši od človeka k človeku, ako prežívajú svoj vnútorný monológ.

Niektorí vedci si myslia, že to, ako hluchí ľudia prežívajú vnútorný hlás, závisí od úrovne hluchoty a reči. Ľudia, ktorí aspoň čiastočne počujú (nedoslýchaví) alebo sluch stratili v priebehu času, môžu zažívať vnútorný hlas.

Ľudia, ktorí ale nikdy nepočuli, najčastejšie prežívajú svoj vnútorný monológ väčšinou inak ako zvyšok populácie. Zvyčajne zažívajú posunkovú reč, odčítanie z pier alebo obrazy mysle. Niektoré výskumy ale ukazujú, že hlas môžu niekedy počuť aj ľudia, ktorí sa naučili hovoriť prostredníctvom hlasového tréningu.

Zaujímavosťou ale je, že ak sa zmení vonkajšia komunikácia človeka, tak sa môže zmeniť aj jeho vnútorný hlas. Napríklad boli zaznamená prípady, kedy človek, ktorý dokázal odčítavať z pier, sa neskôr naučil posunkovú reč a jeho duševná skúsenosť sa zmenila z hlasu a čítania na znak.

Ako vnímate vnútorný hlas vy? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť