placuci pes psi a slzy
Zaujímavosti, Zvieratá

Prečo sa psom tvoria pod očami nepekné škvrny od sĺz?

Mnohí majitelia psov sa už stretli s tmavohnedými alebo červenkastými škvrnami pod očami svojich miláčikov. Tieto škvrny môžu vzbudiť zvedavosť a obavy, no výskyt slzných škvŕn nie je neobvyklý a môže signalizovať rôzne zdravotné problémy. Slzy majú funkciu čistiť a hydratovať oči, no ich nadmerná produkcia môže viesť k rozvoju týchto škvŕn. Je dôležité porozumieť príčinám a možným riešeniam týchto škvŕn, pretože nesprávna starostlivosť môže mať vplyv na pohodu vášho štvornohého priateľa. Zvlášť výrazné sú škvrny u psov s bielou alebo svetlou srsťou, pretože kontrast so svetlou farbou srsti ich robí nápadnejšími, približuje stránka dogtime.com.

Jednou z príčin slzných škvŕn je epifora, stav spojený s nadmernou produkciou sĺz alebo neschopnosťou očí správne ich odvádzať. Epifora môže byť akútna alebo chronická a môže byť spôsobená rôznymi faktormi, ako sú zápal očí, infekcie, genetika a anatómia očí. Ďalšou príčinou slzných škvŕn je porfyrín, čo je pigment nachádzajúci sa v slzách. V prípade, že sa pod očami nahromadí, môžu sa objaviť červenkasté škvrny.

Infekcie a alergie sú ďalším faktorom, ktorý môže spôsobiť nadmernú produkciu sĺz. Bakteriálne, vírusové alebo parazitické infekcie, ako aj alergie, môžu vyvolávať problémy so slzením očí. Vplyv na slzenie môže mať aj genetika a plemeno. Niektoré plemená psov, napríklad brachycefalické rasy ako Mops, Shih-Tzu a Pekingskí palácoví psi, majú častejšie problémy s odvodňovaním sĺz v dôsledku svojej genetiky a anatómie očí.

Ako sa so škvrnami vysporiadať?

Liečba tohto problému slzných škvŕn je omnoho komplexnejšia, než by sa mohlo zdať na prvý pohľad. Odborníci nám dávajú rady, ako sa vysporiadať s týmto stavom a zabezpečiť pohodlný a zdravý život pre našich psích priateľov.

Ako odborníci upozorňujú, liečba tohto stavu je náročná a vyžaduje si odborný zásah. Veterinár alebo očný špecialista by mali byť prvými, ktorých navštívite, ak si všimnete slzné škvrny u vášho psa.

Dôležitým prvkom liečby epifory je identifikácia jej príčiny. Práve preto je návšteva veterinára nevyhnutná. Po dôkladnom vyšetrení a diagnostike vášho psa sa môže začať s liečebným plánom. Pri dráždivých podnetoch môže byť postačujúcim opatrením jednoduché vypláchnutie očí. V prípade infekcie oka alebo uší veterinár môže predpísať liečivé kvapky alebo antibiotiká.

Pre prípady, ktoré sú spôsobené genetickými stavmi alebo problémami s mihalnicami alebo viečkami, môže byť potrebný chirurgický zásah. V prípade alergie môže byť potrebná zmena stravy alebo podávanie antihistaminík.

Odborníci tiež zdôrazňujú, že stres a nevhodná strava môžu prispieť k epifore. Okrem odborných opatrení je však možné prijať aj niektoré kroky na domácej úrovni. Udržiavanie srsti okolo očí v čistote a zastrihávanie chlpov v ich okolí môže minimalizovať podráždenie.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť